Siverek Haberleri

Siverek Haberleri

Ana Sayfa AŞİRET DÜĞÜNÜNDE GELİN ALTINLARI TAŞIYAMADI

AŞİRET DÜĞÜNÜNDE GELİN ALTINLARI TAŞIYAMADI

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAŞanlıurfa'da, Pijan aşireti mensuplarının düğününde dolarlar havada uçuştu. Gelin, takılan onlarca bilezik, cumhuriyet

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2008 Pazartesi 17:26
AŞİRET DÜĞÜNÜNDE GELİN ALTINLARI TAŞIYAMADI
altını, bileklik, gerdanlık ve kolyeyi taşımakta zorlandı.

ŞANLIURFA’da, Pijan aşireti mensubu 27 yaşındaki Metin Kaya ile 25 yaşındaki Behiye Günbeyi’nin düğününde dolarlar havada uçuştu, davetliler gelin ve damada takı için sıraya girdi.

Şanlıurfa’nın önde gelen aşiretlerinden Pijan Aşiretinin reisi işadamı Emin Kaya’nın kardeşi Metin Kaya ile Behiye Günbeyi’nin düğünü 5 yıldızlı Dedeman Otel’de yapıldı. Genç çiftin düğününe İzol aşireti reisi AKP Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol, Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, bölgedeki bazı aşiretlerin ileri gelenlerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık bin kişi katıldı. Salonda çiftin yakınları tarafından karşılanan davetlilerin kadın erkek ayrı oturmaları dikkat çekti. Türk Halk Müziği yorumcusu Bedri Ayseli ile sıra gecesi ekibinin sahne aldığı düğünde, genç çift ilk dansı yaparken, davetliler damat ve gelinin başına para atma yarışına girdi. Davetlilerin ceplerinden deste halinde çıkarıp genç çiftin başından saçmasıyla birlikte pist dolarla kaplandı. Orkestra görevlileri saçılan paraları avuçlayarak alıp, yanlarında getirdikleri bir sandığa doldurdu.

ORKESTRADAN DOLAR SATIN ALDILAR

Düğünün ilerleyen dakikalarında bu kez Türkçe ve Kürtçe müzik eşliğinde halay çekerek eğlenen davetlilerin arasına AKP Milletvekili Zülfikar İzol da katıldı. Davetliler bu kez, pistte halay çeken Milletvekili İzol’un başına para atmak için hareketlendi. Onlarca kişi İzol’un başına destelerle dolar attı. Cebinde dolar kalmayan vatandaşlar, yerlerden topladıkları dolarları sandığa dolduran görevlilere başvurup, YTL vererek dolara satın aldı. Orkestra görevlisi salonda seyyar döviz bürosu gibi çalıştı. Yaklaşık 3 saat süren düğünde davetliler gelin ve damat ile AKP Milletvekili Zülfikar İzol’un başına binlerce dolar saçtı.

GELİN ALTINLARI TAŞIYAMADI

Gecenin sonundaki takı töreninde ise davetliler, bu kez gelin Behiye Günbeyi’ye takı takma yarışına girdi. Sırayla geline altın takan davetlilerin takılarıyla bir anda üzerinde kilolarca altın toplanan gelin, takıları taşımakta zorlandı. AKP Milletvekili İzol’un gerdanlık hediye ettiği geline onlarca bilezik, cumhuriyet altını, bileklik, kemer ve kolye takıldı. Gelin, takıların ağırlığı nedeniyle taşımakta zorlanınca çareyi getirilen sandalyeye oturmakta buldu.

HAVAYA MERMİ YERİNE DOLAR

Kardeşini evlendiren Pijan aşireti reisi Emin Kaya, yöresel ve aşiretsel gelenekler gereği düğünlerde genellikle havaya ateş edildiğini hatırlatarak, “Bu yöredeki düğünlerin büyük bölümünde silah sıkma adeti vardır. Biz de bunun önüne geçmek için düğünlerimizi köy meydanı yerine salonlarda yapmayı uygun gördük. Artık düğünlerimizde havaya mermi sıkılmıyor, bunun yerine evlenen gelin ve damadın başına dolar atılıyor” dedi.

MİLLETVEKİLİ İZOL: SİLAH SIKMA YANLIŞ KÜLTÜR

AKP Milletvekili Zülfikar İzol da, yörede düğünlerde havaya ateş edilmesinin yanlış bir kültür olduğunu söyledi. Silaha karşı olduğunu ve düğünlerde havaya ateş açılmasını şiddetle kınadığını belirten İzol, “Maalesef yöremizdeki kültür gereği düğünlerde havaya ateş açılıyor. Bazı zamanlar bunun önüne geçemediğimiz için üzücü durumlarla da karşı karşıya kalıyoruz. Ben hem bir milletvekili, hem de bir aşiret reisi olarak silaha karşıyım. En mutlu günler olan düğünlerimizde silahlar patlamasın, sadece bu yörede değil tüm Türkiye’de eğlencelerin silahsız yapılmasını istiyorum” diye konuştu.
Silahlı düğün tepki çekmişti
YAŞAMINI Behiye Günbeyi ile birleştiren Metin Kaya’nın ağabeyi Tekin Kaya’nın 2006 yılının Haziran ayında yapılan düğünü günlerce tartışma konusu olmuştu. Şanlıurfa’nın Bozova İlçesi’ne bağlı Tavşanlı Köyü’nde yapılan düğüne katılan AKP Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol, uzun namlulu kaleşnikof tüfek ve silahlarla havaya ateş edilerek karşılanmıştı. Kalaşnikof ve tabancaların düğün boyunca sık sık bazı zamanlar da çocuklar tarafından ateşlendiği düğün, gazete ve televizyonlar haberlerinde yer alınca uzun süre eleştiri konusu olmuştu. Düğünle ilgili gazete ve televizyon haberlerinin ardından, havaya ateş açanlar hakkında işlem yapılmıştı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık