Siverek Haberleri

Siverek Haberleri

Ana Sayfa Ekonomi KÖPRÜNÜN İSMİ SELAHADDİN EYYÜBİ OLSUN

KÖPRÜNÜN İSMİ SELAHADDİN EYYÜBİ OLSUN

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşları, Türkiye’nin üçüncü büyük asma köprüsüne Selahaddin-i Eyyübi isminin verilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2015 Cuma 13:39
KÖPRÜNÜN İSMİ SELAHADDİN EYYÜBİ OLSUN
Siverek’te aralarında Dinbir-Sen, Siyar-Der, İkra-Der, Özgür-Der, Eğitim Bir-Sen, İlim Kültür Derneği, Siverek- Der, Azadi Hareketi, Fırat Der, Özgür Eğitim-Sen, Diyanet-Sen, Sivil-Der, Hayrat-Der, Furkan-Der, Memur-Sen, Sağlık-Sen, Büro Memur-Sen, Toç Bir-Sen, Bem Bir-Sen bulunduğu sivil toplum kuruluşları, düzenlemiş oldukları ortak basın açıklamasıyla yakında açılışı yapılacak olan Türkiye’nin üçüncü büyük asma köprüsüne Kudüs’ün Fatihi Selahaddin-i Eyyübi’nin isminin verilmesini istedi.

Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgo’nun Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasını grup adına Kasım Bakudan okudu.

Halk arasında "Nissibi Köprüsü" olarak bilinen Türkiye'nin 3. büyük asma köprüsünün bölgede bir kangren haline dönüşen ulaşım sorununun çözümüne ciddi katkı sağlayacağı belirtilen açıklamada, köprünün ayrıca birbirine bağladığı yerleşim yerleri arasında ticareti de canlandıracağı ifade edildi.

Köprüye verilecek isim önem arz etmektedir

Açıklamanın devamında, Kürt Sorununun çözümü noktasında atılacak adımlara dikkat çekilerek, “Kürt sorunun çözümü bağlamında atılacak adımlardan biri olarak değerlendirdiğimiz 'yerleşim yerlerine asıl isimlerinin iade edilmesi' prensibine bir katkı sunması bağlamında köprüye verilecek ismin önem arz ettiğini düşünüyoruz. Kürt sorununun çözümüne katkı bağlamında psikolojik bariyerleri yıkma adına atılacak mütevazi adımlar beraberinde gerilimi azaltacak bir potansiyel taşımaktadır. Bu itibarla hem İslami hem Kürdi bir figür olan büyük Kudüs fatihi "Selahaddin-i Eyyubi" isminin, yapımı tamamlanmak üzere olan köprüye yakışacağına inanıyoruz. Bir döneme damgasını vuran ümmetin ve mazlum Kürt halkının gönlünde taht kuran bu büyük şahsiyetin isminin tarih kitaplarının arasından çıkarılarak ete kemiğe büründürülmesi gerektiği kanaatini taşıyoruz. Böylelikle tarihe mal olmuş bu şahsiyetleri yetişen yeni nesillerle buluşturma imkânı yakalamış olacağız." denildi.

www.siverekgenclik.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık