Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa AŞİRETLER DERNEK ÇATISI ALTINDA TOPLANIYOR

AŞİRETLER DERNEK ÇATISI ALTINDA TOPLANIYOR

Ali LEYLAKŞanlıurfa'da aşiretçiliğin yerini dernekler alıyor. Şanlıurfa'da 100'e yakın aşiretten 18'inin dernekleştiği bildirildi. Dernekleşen aşiretler her hafta dernek

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2007 Cumartesi 11:51
AŞİRETLER DERNEK ÇATISI ALTINDA TOPLANIYOR
binasında toplanarak sorunlara çözüm arıyorlar.

İlde bulunan 100'e yakın aşiretten 18 tanesi dernekleşerek aşiret liderlerini sandıkta seçiyor. Şanlıurfa'nın köklü aşiretlerinden "Hadidi" aşireti "Yusufkuyu Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" ismini aldı.

Bedendibi Mahallesi'ndeki dernek binasında her hafta toplanan Yusufkuyu Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sait Koyuncu, "Biz artık aşiret olarak anılmak istemiyoruz. Hadidi aşiret ismini silelim artık. Derneğimiz bir ilktir. Ailemizin aşiret olarak tanınmasını istemiyoruz. Biz bir aileyiz ve bu ailenin içerisinde bir dernek yönetimi var. Büyüklerimizle birlikte ailemizin sıkıntılarını ve toplumsal olaylara bakışımızı bu dernek amacıyla topluma yansıtıyoruz. O günlerde Dernekler masasında Hadidi Dernek olarak tanıtamıyorduk. Ama Hadidi'ler ailesi olarak kuruldu. Yasımız, hüznümüz ile buradayız" dedi.

Şanlıurfa'da dernekleşen Hıyye aşireti de "Seksenören Köyü Yardımlaşma Derneği" ismini aldı. Seksenören Köyü Muhtarı Hüseyin Çiftçi, "Derneğin amacı kendi akrabalarımızla yakın ilişki kurmak için kurduk. Hıyye aşiretine bağlı olarak kurulan bu dernekte hasta acil durumda olanlara da yardım ediyoruz" diye konuştu.

Bu arada, Şanlıurfa'da bulunan yaklaşık 100 aşiretten 18'i dernekleşerek kentin değişik yerlerinde dernekleri bulunuyor. Dernek binasında bir araya gelen üyeler, çiğköfte yoğuruyor, derneğin sorunlarını konuşuyor ve yardım edilmesi gereken ailelere yardım ediyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık