Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ( AGİT ) TOPLANTISI KANADA'DA GERÇEKLEŞTİ

AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ( AGİT ) TOPLANTISI KANADA'DA GERÇEKLEŞTİ

ABDÜLKADİR EMİN ÖNEN              ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ                 BASIN DANIŞMANLIĞIKanada'nın Toronto kentinde gerçekleşen AGİT toplantısına Türkiye adına İstanbul Milletvekili Aladdin Büyükkaya, Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen,

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2008 Pazartesi 14:34
AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ( AGİT ) TOPLANTISI KANADA'DA GERÇEKLEŞTİ
Karabük Milletvekili Mustafa Ünal ve İzmir Milletvekili Oğuz Oyan katıldı. Küresel ısınma ve  insan göçü  konularının yanı sıra,  Kafkaslardaki Rusya ve Gürcistan arasındaki son durum en önemli başlıktı. Türkiye adına konuşan Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen ;  Gürcistan'ın egemenliği ve bağımsızlığını uluslararası hukuk ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarınca tanınan toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesinden yana olduklarını belirti. Ayrıca Gürcistan'ında Rusya ile olan diplomatik ve siyasi ilişkilerine kapısını kapatmadan diyalog içinde çözülmesi gerektiğini söyledi. Önen; Sayın Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ında söylediği "Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformunun" önemine de  dikkat çekti. 
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erivan ziyareti ve Türkiye'nin Filistin'de kalıcı barış, istikrar ve refahın sağlanması için yeni fikirler üretmesi, AGİT toplantısına katılan ülkelerin temsilcilerince, "Türkiye Ortadoğu ve Kafkaslarda ümit vaat eden bir arabulucu rolünde önemli gelişmeler sağlamıştır." denildi. 

     Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Şanlıurfa'ya ziyareti sebebiyle Kanada-İstanbul uçağıyla ülkemize döndü. Buradan Şanlıurfa'ya geçen Önen, Başbakana toplantı hakkında bilgiler sundu.  
 

                                                                          ( Basın Danışmanlığı )


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık