Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa BAHÇELERDE KALAN SON NARLAR

BAHÇELERDE KALAN SON NARLAR

Mehmet SEZGİN/SİVEREKŞanlıurfa’nın Siverek ilçesinde son beş yılda Avrupa kırsal kalkındırma projesi kapsamında geliştirilen organik tarım projeleri çiftçileri

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2008 Çarşamba 17:51
BAHÇELERDE KALAN SON NARLAR
alternatif tarım alanlarına yönlendiriyor.
  Bölgede GAP EKO DER öncülüğünde Avrupa birliği finansörlüğünde uygulanmaya başlanan Fırat ve Karacadağ havzası kırsal kalkınma projesi kapsamında bölgede 50 çiftçi organik nar yetiştiriciliğine başladı. Beş yıldır uygulanan proje sayesinde çiftçiler alternatif tarıma yönlendirirken elde edilen ürünleri çok yönlü pazarlamaya yöneldiler. Son yıllarda eski nar bahçelerinde de uygulanmaya başlanandı.
  
Bölgede en çok nar bahçelerine sahip olan Divan, Ergen, Yapraklı köylerinde vatandaşlar son yıllarda nar bahçelerinden elde ettikleri ürünün farklı işlemesiyle kazanç elde etiklerini belirten GAP EKO DER Başkanı Medet Abbasoğlu yapılan çalışmalarla ilgili şöyle dedi’’Avrupa birliği kırsal kalkınma projeleri sayesinde bölgede çiftçin ekonomik olarak kalkınması sağlanırken, nar üreticileri nar hasadı sonrası bahçede kalan narlar üreticiler tarafından sıkılarak nar pekmezi haline getiriliyor. Elde edilen nar pekmezi ilçenin şıra pazarında satışa sunuluyor’’ dedi.


   
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık