Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa BALIKLIGÖL KİRLENDİ

BALIKLIGÖL KİRLENDİ

Ali LEYLAK/ŞANLIURFADünyanın tek tabii akvaryumu olarak bilinen, Türkiye ve dünya turizminin arasında önemli bir yer tutan Balıklıgöl’deki kirlilik sırrının çözülmemesi tedirginlik oluşturdu.Şanlıurfa'da, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan kentin simgesi Balıklıgöl, tarihinde ilk kez

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2008 Pazartesi 01:06
BALIKLIGÖL KİRLENDİ
nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı kirlendi. Daha önce berrak olan suyun, yeşil bulanık ve küflü olması balık ölümlerini de beraberinde getirdi.


Dünyanın tek tabii akvaryumu olarak bilinen, Türkiye ve dünya turizminin arasında önemli bir yer tutan Balıklıgöl’deki kirlilik sırrının çözülmesi için başta Şanlıurfa Belediyesi olmak üzere ilgili kurumlar harekete geçti. Hz. İbrahim Peygamber'in Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen ve hemen yanında ona inanarak ardından ateşe atlayan Zeliha'ya atfedilen Aynzeliha gölünün de bulunduğu tarihi Balıklıgöl'deki kirlilik için endişeye kapılan Valilik, Belediye, DSİ, Üniversite gibi kurumlarda görevli uzman teknik ekipler, bir dizi önlem alarak kirliliğin önüne geçmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz aylarda kirlilik yüzünden toplu balık ölümlerinin yaşandığı Balıklıgöl’de birçok kurumun ortak çalışmasıyla genel temizlenen suyun kısa süre içerisinde eskisinden daha çok kirlenmesi vatandaşlar tarafından büyük üzüntüyle karşılanıyor. 20 yıldır kitap satan 68 yaşındaki Ramazan Şahin, hayatında ilk kez Balıklıgöl’ün bu kadar uzun süre kirlendiğini belirterek şöyle konuştu; "Son 2 ay içersinde balıklıgölün bu kadar kirlendiğini hayatımda hiç görmemeştim. Su seviyesi oldukça düştü. Günde 5-6 tane kendi gözlerimle balıkların öldüğünü görüyorum. Bu kirliliğin sebebini kimse bilmiyor. Biran önce buraya çözüm bulsunlar"

 

BAŞKAN FAKIBABA: KİRLİLİĞİN KESİN NEDENİ BİLMİYORUZ

Balıklıgöl’deki kirlilikle ilgili  çalışmaları bizzat takip eden Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dünya tarihine ışık tutan bu mekanın kesin olarak kirliliğinin nedenini bilmediklerini belirterek şöyle konuştu; “Buraya kesinlikle pis su ve kanalizasyon suyu karışmıyor. Teknik heyet her gün ölçümler yapıyor. Balıklıgölde hakikaten gözle görülür bir kirlilik var, birkaç gün önce teknik heyetin raporuna göre suyun oksijen degeri çok düşmüştü, şimdi ise norma değerinde seyrediyor. Buradaki kirlilik kanallizsayona bağlı bir kirlilik değil bunun nedenini araştırıyoruz."


Teknik heyetin en fazla üzerinde durduğu konunun fay hatlarıyla ilgili haraketlenmeden ötürü kirliliğinde olabileceğini söyleyen Başkan Fakıbaba konuşmasına şöyle devam etti "Geçtiğimiz günlerde bizim bölgemizdede hisedilen depremden ötürü bu kirliliğin daha fazla görüldüğü söylendi. Bu doğrudur ancak bu bir varsayımdır. Yine bizlere iletilen raporlarda kuraklıkla birlikte su seviyesinde bir düşüşün olduğu söylendi. Kirliliğe etken olarak göl kenarındaki ağaçların göle sarkan dallarına konan kuşların göle düşen pisliklerinin gölde oksijen yetersizliğine neden olabileceğinide araştırıyoruz. Buna parelel olarak Direkli havzasında yer alan kuyuların kapatılması için zabıta ekiplerimiz tebligat yapıyor. Su seviyesinin ve oksijenin düşmesine etken olan bu kuyuların açılmasına kesinlikle izin vermiyoruz. Aşırı yemlemede bir azalmaya gittik. Teknik heyetin tavsiyelerine göre haraket ediyoruz. Buradaki kirlilik biz çok rahatsız ediyor yaşlı insanlara soruyoruz onlarda bize şimdiye kadar buranın uzun süreli kirli kaldığını görmediklerini söylüyorlar. Buranın eski haline gelmesi için bütün kurumlar olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz."


Yaklaşık 100 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde 1-4 derinliğinde olan Balıklıgöl’de bölgede yaşanan kuraklıkla birlikte 30 cm. su seviyesinin düştüğü bildirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık