Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa 'Balta' Çetesine

'Balta' Çetesine

Ali LEYLAKŞANLIURFA'nın Birecik ve Bozova ile Gaziantep'in Nizip İlçeleri'nde, çek senet tahsilatı, tefecilik ve akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları ileri sürülen 7 kişi gözaltına alındı. Jandarmanın 'hançer' adını verdiği operasyonla ele geçirilen

Giriş Tarihi: 3 Şubat 2007 Cumartesi 15:29
'Balta' Çetesine
zanlıların bölgede 'balta çetesi' olarak tanındığı belirtildi.

Gözaltındakilerden İlhan Karayılan'ın, terör örgütü PKK'nın elebaşılarından Murat Karayılan'ın yakın akrabası olduğu belirtildi. Şanlıurfa Jandarma Komutanlığı ekipleri, bölgede 'balta çetesi' olarak tanınan grubun, Birecik, Bozova ve Gaziantep'in Nizip İlçesi'nde, birçok kişiye yüksek faizle borç para verip, ödeyemez duruma getirdikten sonra tehditle gayri menkullerine el koydukları, çek senet tahsilatı, silahlı tehdit, adam yaralama ve akaryakıt kaçakçılığı' gibi suçlara karıştıklarını saptadı.


Jandarma ekipleri, 9 ay süren takip sonunda Birecik ve Nizip'te eş zamanlı 'hançer' operasyonunu düzenledi. Operasyonda çete üyeleri 43 yaşındaki Kemal Balta, 37 yaşındaki Nebi Balta, 23 yaşındaki Önder Balta, 21 yaşındaki Hikmet Balta, 42 yaşındaki Ali Bozoğlan, 26 yaşındaki Hanifi Barçın ve 47 yaşındaki İlhan Karayılan yakalanarak gözaltına alındı. Çetenin elebaşılığını yaptıkları ileri sürülen 55 yaşındaki Mahmut Balta ile oğlu 30 yaşındaki Serdar Balta ve çete üyesi, soyadı henüz belirlenemeyen Nihat adlı kişi bulunamadı.

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramada borç para karşılığı imzalattırılan 40 açık senet, çok sayıda banka çeki, 8 mağdura ait tapu, 1 muhtarlık mühürü, bir otomatik av tüfeği ile 35 fişek, bilgisayar kasası, akaryakıt kaçakçılığı yapıldığına dair notlar, borçlandırılan vatandaşlara ait borç dokümanlar ele geçti. Zanlıların, tefecilik yöntemiyle özellikle köylerdeki çiftçilere yüksek faizle borç para verdikten sonra bu kişilerin ellerinden zorla tapularını aldıkları, imzalattıkları açık senetler ile tehdit edip, kendilerine karşı çıkan bazı kişileri silahla yaraladıkları, ayrıca sahte benzin imalatı yaptıkları belirlendi. Bazılarının birçok kez adam yaralama, sahtecilik gibi suçlardan sabıkaları bulunan zanlılar sorgulamalarının ardından, geniş güvenlik önlemleri altında Birecik Adliyesi'ne sevk edildi. Gazetecilere hakaret ederek saldırmaya kalkışan zanlılardan biri ise, ''Benim evde çocuklarım aç'' diye bağırarak suçsuz olduğunu öne sürdü.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık