BELEDİYE BAŞKANI ALİ MURAT BUCAK İLE RÖPORTAJIMIZ

Sevgili ziyaretçilerimiz; son günlerde, kentimizin önemli sorunlardan biri, daha önceden belediyede çalışan ancak, kadro istihdamından sonra, işten çıkarılan daha sonra mahkeme kararıyla işe iadelerine karar verilen eski Belediye işçilerinin sorunları ve diğer çalışanların sorunlarıyla ilgili bir grup gazeteci Belediye Başkanımız Ali Murat Bucak ile görüşerek işçilerin sorunlarını görüştü.
Siverekli gazetecilerin katıldığı basın sohbet toplantısını siz okurlarımızla paylaşıyoruz.


BELEDİYE BAŞKANI ALİ MURAT BUCAK İLE RÖPORTAJIMIZ
25 Haziran 2009 - 14:45
Sayın başkanım sohbete başlamadan önce, öncelikle son yıllarda yaptığınız hizmetlerden dolayı, Siverekli gazeteciler olarak kentimiz adına size teşekkür ederiz.

Hizmetleriniz vatandaşlarımızın takdirini ve sevgisi kazanmış, Siverek'in birçok köklü sorunları çözülmüş, bununla birlikte Siverek'te eski Belediye işçileri olmak üzere birçok insan, çıkışta olan belediye işçileriyle ilgili, birçok şey söylemekte, bunların çoğunluğunun kulaktan dolma bilgiler olduğunu tahmin ettiğimiz için, işçi sorunun sizden dinleyip okurlarımızla paylaşmak istiyoruz.Belediye başkanı Ali Murat Bucak: kentimizin gelişmesinde katkıları azımsanmayan siz değerli basın mensuplarını sevgi ile selamlarken sorularınızı cevaplamak isterim.Bilindiği üzere; mahkeme kararı ile işe iadesi uygun görülen işçilerimiz işe başlatılmış ve geçici işçi statüsünde oldukları için, yasa gereği çalıştırılma süreleri 5 ay 29 gün ile sınırlandırılmıştır. Bu arkadaşlarımızın işe devam etmeleri için gerekli bütün imkânlar tarafımca incelenmektedir.5620 sayılı iş kanununu uygularken, bu günleri daha önceden hissedip işçilerimizin mağdur olmamaları için iş akitleri askıya alınan arkadaşlarımızı istihdam edebilmek için hizmet alımı çerçevesinde 200 kişilik işçi alım yoluna gitmek zorunda kaldık. Fakat o dönem ‘'maddi ve siyasal rant peşinde olanlar'' işçi arkadaşlarımızın şirkette çalışmamaları yönünde baskı ve yaptırım gücünü denediler.

Maalesef üzülerek belirtmek isterim ki bu konuda başarılı oldular. Yaklaşık yüz yirmi bin nüfuslu ilçemize hizmet götürebilmek adına akla hayale gelmeyecek zorluklarla karşılaştık ve çıkışta olan arkadaşlarımız için yapmış olduğumuz 200 kişilik hizmet alım ihalesinde kadromuza yeni arkadaşlar ekleyip, memleketimizi düşünerek hizmetlerimize devam ettik.Sayın başkanımız anlatımlarınızdan anladığımız kadarıyla,birileri çıkışta olan işçi kardeşlerimizin kafasını bulandırmış, tekrar belediye bünyesinde çalışmalarını engellemiş. Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen bu işçilerimizin mağdur edilmemesi için herhangi bir çalışmanız var mı?
Bütün bunlara rağmen şu anda iş akitleri askıya alınan
Arkadaşlarımızın istihdamı için daire amirlerim ile çözüm yolu aramaktayız.

Bu çözüm arayışında çözüm olarak bana sunulan; 2 yıldır belediyenin en zor işlerini yapan ve belediyeyi en zor günlerinde bırakmayan, isimlerini, ailelerini ve ideolojilerini bilmediğim 180 Şirket çalışanının işlerine son verip; bunların yerine mahkeme kararı ile işe iade olan işçilerimizin alımı önerildi. Şirkette çalışan arkadaşlarımız asgari ücretle çalışmakta, yani aylık 550 TL almakta. Buna karşılık 5 ay 29 gün istihdam ettiğim eski çalışanlarımızın aylık maaş tutarları şirket çalışanlarının 2 misline tekabül etmektedir.Yani yıl bazında aynı ücreti almaktadırlar.

Tek farkları var şirket çalışanları tam yıl çalışıyorlar. Diğer işçilerimiz 5 ay 29 gün çalışıyorlar.Başka bir çözüm de çıkıştaki 250 kişi ve şirkette istihdam edilen işçi arkadaşlarımız ile birlikte hepsinin aynı anda belediye bünyesi ve özel şirkette çalıştırılmalarıydı.

Aynı anda belediyede kadrolu memur, geçici işçi ve şirket elemanlarıyla yani 800 e yakın personelle çalışmam önerildi. Bu anlamda halka hizmet sunmada ciddi boyutlarda problemlerle karşılaşacağımız aşikârdır.

Ne belediyenin bütçesi buna elverişlidir, ne de Belediyenin yapmakla yükümlü olduğu hizmetler bu mali yükü kaldırabilir.

Yine aynı noktada buluşuyoruz; İş akitleri askıya alınan belediye işçilerimiz şirkette çalışmış olmayı kabul etmiş olsalardı bu problemleri yaşıyor olmayacaktık.

Geçici işçilerimizin 5 ay 29 günden fazla çalışabilmeleri için gerekçeli kararı gerçekçi olan kişilerin çalışmalarına devam edebilmeleri için elimden geleni yapıyorum. Fakat bu gerekçeli karar hazırlanırken 100 den fazla işçi için gerekçeli karar hazırlamak gerçekçiliğin dışına taşmak anlamına gelir.Bütün bu olaylar mahkeme kararı ile cereyan ettiği için kurumumuzu inceleyen müfettişlerin ilk ele alacağı konu işçi problemimiz olacaktır ve yasaya aykırı istihdam ettiğim her işçinin zararı belediye başkanına kamu zararı olarak dönecektir.Sayın başkanımız son olarak, gerek işçiler, gerekse çalışmalar konusunda neler söylemek istersiniz?Karşılaştığımız bu problem Siverek Belediyesi için ilk olma özelliği göstermektedir. Yasalar ve mevzuat her yönüyle araştırılmaktadır. Belediye Başkanı olarak dikkat ettiğim en önemli husus Belediye için çalışan herkesin eşit olma ilkesidir.

Bu çerçevede çalışmalarımız devam edecektir. Siverek Belediyesinin görüşü bu yöndedir, hizmetlerimiz aksamadan devam edecek,Siverek için en güzel projeler zaman süresince hayata geçirilecektir. Çalışanların ve Siverek halkının bilgilerine sunarım.
Bu haber 3021 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da feci kaza: 3 ölü 4 ağır yaralı
Şanlıurfa'da feci kaza: 3 ölü 4 ağır yaralı
Siverek'te sepetli motosiklet kazası: Bir ölü 2 yaralı
Siverek'te sepetli motosiklet kazası: Bir ölü 2 yaralı