Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa CHP'NİN MECLİSE SUNACAĞI, SİVEREK İL OLSUN ÖNERİSİNE AYMAZ'IN YORUMU

CHP'NİN MECLİSE SUNACAĞI, SİVEREK İL OLSUN ÖNERİSİNE AYMAZ'IN YORUMU

Haber MerkeziCHP Şanlıurfa Milletvekili adaylarından Ferhat Karataş'ın, CHP milletvekilleri Siverek'in il olması için meclise önerge vereceği söylemlerinin ardından Siverek'i İl Yapma Derneği Başkanı Koçali Aymaz, akşamleyin bir açıklama yayımladı.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2012 Pazar 23:07
CHP'NİN MECLİSE SUNACAĞI, SİVEREK İL OLSUN ÖNERİSİNE AYMAZ'IN YORUMU
Siverek gençliğinin sosyal paylaşım sitelerinde olarak 85 yıl önce elimizde alınan, Sivereklilerin tarihi hakkı olan il davasına coşku ile sahip çıktıklarını görmek bizleri son derece sevindirmiş ve duygulandırmıştır. Sevgili gençlerimizi davalarına sahip çıktıkları için yürekten kutluyorum.

1926 yılında Siverek cezalandırılarak il hakkı elinden alındıktan sonra sürekli sermaye ve beyin göçü vermiş, ihmal edilmiş ve yok sayılarak istenen ve arzulanan gelişmeyi sağlayamamıştır.


Her yıl bahar, yaz ve sonbahar aylarında çeşitli bölgelere ırgatlık için 35-40 bin vatandaşımız geçimini yapmak adına gitmek zorunda bırakılmış, çocukları eğitimden yoksun kalırken trafik kazalarında hayatlarını kaybetmelerine zemin hazırlanmıştır.


Binlerce eğitimli gençlerimize kentte iş bulamadıklarından büyük şehirlere gitmekten başka seçenek bırakılmamıştır.

Ardan 85 yıl geçtiği halde yasayla, zorla Urfa iline bağlandığımız için ne Siverekli ve ne de Urfalı vatandaşlar bunu kabullenememiş ve bu haksızlığı hazmedememişlerdir.

Siverek yüzölçümü, coğrafik ve stratejik konumu, nüfusu, alt ve üstyapısı, yerleşim yerlerinin fazlalığı, sosyal ve kültürel yapısı ile ilçe idaresi ile idare edilemeyecek bir kenttir. Kentimizde birkaç ay hizmet eden mülki amir Siverek ilçe idaresi ile idare edilemez demektedir.

Siverek’in Çermik hududundaki Börüncek ile Viranşehir hududundaki Direkli köylerinin arasındaki mesafe 187 km’dir. Birçok ilin toplamında bu yok. Ayrıca 21 mahalle ve 149 köye sahip olan böyle tarihi bir ili ilçe idaresi ile idare edilmesi mümkün mü?

Böyle bir kenti ilçe idaresi ile idare etmek hem bu kente, hem bu kentin insanlarına ve hem de ülkeye büyük bir kötülükten başka bir şey olamaz.


Ayrıca Urfa ilini büyük şehir yaparak ikinci defa bu ile bağlama düşüncesini de kabullenmek mümkün değildir. Bir defa bağlanmış ve aradan 85 yıl geçtiği halde kaynakları il merkezine kullanarak büyük şehir olma konumuna getiren ve bizleri ihmal edip geri bırakan bu zihniyete ikinci defa bağlanarak belediyemizin bazı yetkilerinin Urfa’ya devredilmesini istemek, kabullenmek ve sessiz kalmak kesinlikle mümkün olmayacaktır.


Siverek’in il hakkı iade edilmedikçe gelişmesi, kalkınması, üretmesi ve hazineye katkı sağlaması mümkün değildir.

Siverek’in il hakkı iade edilinceye, aslına dönüştürülüp ihya edilinceye kadar Sivereklilerin mücadelesi devam edecektir.

Şanlıurfa CHP Milletvekili adayı hemşerimiz Sayın Av. Ferhat KARATAŞ’ın il girişimleri konusundaki açıklamasını önemsiyorum. Ana muhalefet partisinin böyle bir çalışması kentimiz ve beklentimiz bakımından çok önemli ve anlamlı olmakla beraber AKP milletvekillerinin ve hükümetin desteğini almadığı sürece bir sonuç alınmasını beklemek mümkün değildir.


CHP kendi önergesini komisyonlardan geçirip TBMM genel kurulunda hükümetin desteğini almadan görüşmeleri gerçekleştirip kabul edilmezse bir yıl içinde böyle bir kanun TBMM ye gelmesi halinde TBMM İç Tüzüğüne göre Siverek’in içinde yer alması da mümkün olmayacaktır.

Umarım CHP yetkilileri bunu da dikkate alırlar.
Sevgilerimle.

Koçali AYMAZ


SİV-İL-DER BAŞKANI

www.siverekgenclik.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık