Coranavirus konulu istişare toplantısı düzenledi

Bazı STK başkanları, gazete, TV ve haber ajansı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin; maske, mesafe ve hijyen ihlaline müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Coranavirus konulu istişare toplantısı düzenledi
16 Haziran 2020 - 15:42 - Güncelleme: 16 Haziran 2020 - 16:01

Coronavirus tedbirleri altında maske ve mesafe tedbirleri kapsamında bir otelde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş yaptı.


Coronavirus pandemisi ilan edilmesinden itibaren Sağlık Bakanlığının Bilim Kurulu kararlarını büyük bir hassasiyetle uyguladıklarını belirten Erkuş, virüsü önlemeye yönelik tedbirleri ivedilikle uygulamaya koyduklarını söyledi.


Öte yandan, toplantıda konuşan Vali Erin, pandemi salgınını önlemeye yönelik alınan tedbirler başta olmak üzere Coronavirus ile mücadelede yürütülen ve kontrollü sosyal hayat süreci hakkında yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.


"Şanlıurfa'da en çok vaka Siverek'te görüldü"


Şanlıurfa'da en fazla Coronavirus vakasına Siverek ilçesinde rastlandığını ve burada da bulaşma riskini büyük oranda kontrol altına aldıklarını ifade eden Erkuş, karantina tedbirleri hakkında da bilgi verdi.


Tespit edilen vakaların normalde ilaç verilerek evde izole edildiğini ancak Şanlıurfa'nın sosyo-kültürel yapısından dolayı evde izolasyon tedbiri uygulamadıklarını, tüm pozitif vakaları hastane ve pandemi için ayrılan yurtlarda gözlem altında tuttuklarının altını çizen Erkuş, dünyayı etkileyen salgın karşısında başarılı bir mücadele yürütmeye devam ettiklerini dile getirdi.


Erkuş, "Coronavirus şüphesiyle uygulanan testler Şanlıurfa'da yapılıyor. Ayrıca Mardin ve Şırnak illerinin de testleri Şanlıurfa'ya gönderiliyor. Salgınla mücadelede halkın bilinçli hareket etmesi büyük önem taşımaktadır." ifadelerini kullandı.


"Salgınla mücadelede tüm dünyaya örnek olduk"


Vali Erin ise konuşmasında, Coronavirus salgını karşısında sıkı tedbirlerin uygulandığını 3 ay süresince devletin tüm kurumlarıyla çok organize ve tüm dünyaya örnek teşkil edecek şekilde çalıştığını ifade etti.


Şanlıurfa'da da pandemi sürecinden ekonomik olarak etkilenen vatandaşlar başta olmak üzere tüm kesimlere sosyal yardımların bizzat evlerine kadar ulaştırıldığını hatırlatan Vali Erin, Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının büyük bir özveri ile tedbir kararlarını uygulamak için çaba sarf ettiğini vurguladı.


Coronavirus salgınındaki vaka sayısının, kontrollü sosyal hayat dönemine geçişle birlikte yükselmeye başladığını vurgulayan Vali Erin, yeni dönemde salgını önlemeye yönelik tedbirlerin halkın tüm kesimlerine ulaştırılması için basın kuruluşlarının desteğinin büyük önem taşıdığını kaydetti.


Yeni dönemle birlikte başta maske kullanımı olmak üzere tedbir kararlarının çok büyük oranda terkedildiğine dikkat çeken Vali Erin, "Vatandaşlar, neredeyse hastalık bitmiş, her şey eskisi gibi olmuş gibi bir tutum içerisinde. Maske kullanımı yüzde 20'ler seviyesine kadar düşmüş durumda. Yüzde 70'ler seviyesinde olan maske kullanımı oranının bu kadar azalması kabul edilebilir değil. Kaldı ki şu anda maske temininde hiçbir sıkıntı yok." diye konuştu.


Maske takma, sosyal mesafe ve hijyene yönelik tedbirlerin uygulanmasını çok sıkı şekilde denetlemeye başladıklarını ve maskesiz dışarıya çıkmanın yasak olduğunu hatırlatan Vali erin, "Ceza, en son uygulamak istediğimiz bir yaptırım. Ancak bugüne kadar 17 bin 91 ceza uygulaması ve 24 milyon 807 bin TL para cezası uygulamış bulunuyoruz." dedi.


Toplum sağlığının korunması için tedbir kararlarına uyulmasının zorunlu olduğunu yineleyen Vali Erin, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren il merkezi ve tüm ilçelerde maske, sosyal mesafe ve işyerlerinde uygulanacak tedbir kararlarını sıkı şekilde denetlemeye başladıklarını, ihlallere kesinlikle müsamaha gösterilmediğini ifade etti.


Salgının başladığı günden bu yana il genelinde 394 ev ve bina ile 18 yerleşim biriminde karantina tedbiri uygulandığını ve halen 194 noktada tedbirin devam ettiği bilgisini veren Vali Erin, "Pandemi sürecinin başından itibaren 34 bin 400 kişinin karantinadan çıktığını, halen 2 bin 131 kişinin karantina tedbiri kapsamında tutulduğunu söyledi.


Vali Erin, virüs bulaşma ve vaka tespitinde en önemli görevin temas takibi (filyasyon) olduğunu ve Şanlıurfa'daki vaka temas takibi oranının hiçbir zaman yüzde 96'nın altına düşmediğini ifade etti.


Toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Vali Erin, salgın hastalığın önlenmesinde kolluk kuvveti, polis veya sağlık teşkilatının tek başına mücadelesinin mümkün olmadığını, toplumun tüm kesimleriyle tedbir kararlarına riayetin önemli olduğuna dikkat çekti. (İLKHA)


Bu haber 3517 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum