Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi DEDAŞ'TAN SİVEREK İÇİN MÜTHİŞ İDDİA

DEDAŞ'TAN SİVEREK İÇİN MÜTHİŞ İDDİA

DEDAŞ yaptığı açıklamada Siverek'te tarımsal sulamada kullanılan elektriğin ancak yüzde 8’inin parasının ödendiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2014 Perşembe 09:28
DEDAŞ'TAN SİVEREK İÇİN MÜTHİŞ İDDİA

HABER MRK - Siverek’te Bakanlar Kurulu kararı ile elektrik borcu bulunanların destekleme primlerinin ödenmeyeceğini öğrenen bazı çiftçiler, yol kapatma eylemi yaparken ilçede tarımsal sulamada kullanılan elektriğin ancak yüzde 8’inin parasının ödendiği ortaya çıktı.

Destekleme primlerinin elektrik borçlarından dolayı ödenmeyeceğini öğrenen bölge çiftçileri, bunun önüne geçebilmek için değişik arayışlar içerisine girerken, DEDAŞ da bu güne kadar çok da açıklamadığı il veya ilçe bazındaki kaçak elektrik kullanım oranlarını kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Daha önce Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde özellikle tarımsal alanda kullanılan kaçak elektrik oranlarını paylaşan DEDAŞ, bu kez de Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki durumu paylaştı.

“Elektriğin yaklaşık yüzde 95’inin kayıt dışı”

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) sözcüsü Mehmet Gökay Üstün, elektrik dağıtımı yaptıkları Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta tarımsal sulamada kullanılan yaklaşık 4 milyar kilowat/saat (kWh) elektriğin yaklaşık yüzde 95’inin kayıt dışı olarak tüketildiğini hatırlattı. Üstün, özellikle tarımsal alanda kullanılan elektrik enerjisinin kayıt altına alınabilmesi için DEDAŞ tarafından başlatılan ve 16 Haziran’a kadar sürecek kampanyadan tüm çiftçilerin yararlanmasını da isterken, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki tüketime ilişkin de bilgiler verdi.

Üstün, 228 bin dönüm alanda pamuk, 238 bin dönüm alanda mısır ve 222 dönüm alanda da buğday ekiminin yapıldığı Siverek’te 2013 yılında 872 milyon kilowat/saat elektrik enerjisi kullanıldığını bildirdi. Üstün, tüketilen bu enerjinin karşılığında toplam 288 milyon TL tahsilat yapılması gerekirken, 23 milyon TL tahsilat gerçekleştiğini ve bunun da yapılması gereken toplam tahsilatın ancak yüzde 8’ini oluşturduğunu kaydetti. DEDAŞ sözcüsü, ilçede buna ilave olarak yapılan tahakkuklardan tahsil edilemeyen alacak toplamının da 42 milyon TL olduğunu sözlerine ekledi.

(Hasan Önalan - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık