Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa DESTEKLEME PRİMLERİ 'BEYAZ İNCİ'YE TAKILDI

DESTEKLEME PRİMLERİ 'BEYAZ İNCİ'YE TAKILDI

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAŞanlıurfa'da Sahte Evrak ve Belge Düzenleyerek Devleti 1 Milyon Tl'ye Yakın Zarara Uğratarak Haksız Kazanç Sağlayan ve Liderliğini 5 Kişinin Yaptığı

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2009 Cuma 21:26
DESTEKLEME PRİMLERİ 'BEYAZ İNCİ'YE TAKILDI
Çete ile 62 Kişi Yakalandı.

Şanlıurfa'da sahte evrak ve belge düzenleyerek devleti 1 milyon TL'ye yakın zarara uğratarak haksız kazanç sağlayan ve liderliğini 5 kişinin yaptığı çete ile 62 kişi yakalandı. Aralarında değişik kamu kurumlarında memur ve işçi olarak çalışan kişilerin de bulunduğu zanlıların, devleti soymak için çete liderleriyle işbirliği yaptıkları ortaya çıktı. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarımda reform adı altında destekleme priminden faydalanmak üzere devleti 1 milyon TL'ye yakın zarara uğratan bir çeteyi çökertti. Yaklaşık 6 ay önce polise başvuran bazı kişiler, kendi isimlerine oluşturulan banka hesaplarından işlemler yapıldığı yönünde ihbarda bulundu. Bunun üzerine harekete geçen polis, E.Ö.'nün liderliğinde kurulan bir şebekenin sahte evrak tanzim ederek devleti zarara uğrattığını belirledi.
6 aylık süren titiz bir çalışma sonucunda 'Beyaz İnci' adını verdiği operasyonun düğmesine basan Şanlıurfa polisi, kent merkezi ve ilçeleri Ceylanpınar, Birecik ile İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Çankırı'da tespit edilen ev ve işyerlerine eş zamanlı baskın düzenledi.
Düzenlenen baskınla ev ve işyerlerinde polis tarafından yapılan aramada başkalarının adına düzenlenmiş çok sayıda sahte evrak, sahte belge ve sahte kimlik bulundu.
Operasyonda E.Ö.'nün liderliğinde, A.B, A.C.B, A.K, M.K, H.D ve M.M isimli şahısların başkaları adına düzenledikleri sahte tapu, fatura ve ilgili sahte evraklar düzenledikleri ortaya çıktı. Tarım İl Müdürlüğü ve tarım kredi kooperatiflerinden 'Hububat Desteklemesi' alarak devleti dolandırdıkları tahmin edilen 75 kişiden 62'si gözaltına alındı.
Şebekenin üyelerini ve çalışma sistemi ile sahte belgelerini ortaya çıkaran polis, şebekeye dahil olduğu belirlenen zanlılar için 5 ayrı ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda aralarında kamu kurumlarında memur ve işçi olarak görev yapan 10 kişinin de aralarında bulunduğunu tespit etti.
Gözaltına alınıp Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilerek sorgulanmaya başlanan zanlılardan 29'u alınan ifadelerinin ardından Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile serbest bırakıldı.
Sahte müstahsil makbuzları ve belgeler ile devleti yüz binlerce lira zarara uğrattığı ileri sürülen 33 zanlı ise sorgulamalarının ardından bu sabah geniş güvenlik önlemi altında Çevik Kuvvet'e ait 3 otobüsle 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak, nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik' suçlarından adliyeye sevk edildi.
Polis, yakalanan şahısların verdiği ifadeler ile elde edilen belgelerden yola çıkarak geçmiş yıllara dönük kapsamlı soruşturma başlattı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık