Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa DTP'Lİ BAŞKANA

DTP'Lİ BAŞKANA

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAŞANLIURFA DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan, bağımsız milletvekili adayı olduğu 22 Temmuz seçim çalışmaları sırasında anons aracında Kürtçe müzik çaldığı gerekçesiyle

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2008 Cuma 22:33
DTP'Lİ BAŞKANA
5 ay hapis cezasına çaptırıldı. Ayhan’ın, sabıkasız oluşu göz önünde bulundurularak, cezaevine girmeden bir yıl süreyle denetim altında tutulması kararlaştırdı.

DTP’nin desteklediği ‘Bin Umut’ kapsamında Şanlıurfa Bağımız Milletvekili adayı olan ancak seçilemeyince DTP İl Başkanlığı görevine getirilen İbrahim Ayhan’ın, seçim sürecinde Siverek’te Kürtçe müzik çalarak şeçim kanunun 58'inci maddesine aykırı haraket ettiği gerekçesiyle hakkında ‘Seçim Kanununa Muhalefet Etmek’ suçundan, Siverek 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti, seçim kanuna muhalefet ettiği gerekçesiyle İbrahim Ayhan’ı 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Karar daha sonra sabıkasız oluşu ve davranışları göz önünde bulundurularak 6'da 1 oranında indirilip 5 aya düşürülerek, 1 yıl süreyle denetimli serbestlik cezasına çevrildi.

‘AKP VE CHP DE ÇALIYOR’

Kararın ardından gazetecilere açıklama yapan İbrahim Ayhan, seçim sürecinde ‘Bin Umut’ adaylarının ortak CD hazırladığını ve her yerde aynı parçaların çalındığını belirtti. Türkiye’de Kürtçe müziğin yasak olmadığını savunan Ayhan şunları söyledi:

“Mahkeme heyetine Türkiye’de Kürtçe müziğin yasak olmadığını, Kürt dilinin kullanımının serbest olduğunu söylememize rağmen 6 ay hapis cezasına çarptırıldım. Bana verilen bu cezanın düzetilmesi için hukuksal yollara başvuracağız. Gerekirse bu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacağız. Şimdiye kadar bu davanın yalnızca Siverek’te açılması düşündürücü bir durumdur. Seçim otobüsünde çaldığımız parçada otantik kültürel içerikli daha çok barış, özgürlük, demokrasi taleplerimizi içeren sözcükler yer alıyordu. Dolayısıyla bu parçanın Türkçe versiyonu da vardı. Kürtçe müziği başta AKP olmak üzere, CHP gibi birçok siyasi parti seçim süreçlerinde farklı bölge ziyaretlerinde kullanıyor. CHP geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da yaptığı, tarım kurultayı öncesi bir hafta boyunca anons araçlarında Kürtçe müzik çaldı. Bize açılan bu davanın aynısı onlara açılmadı. Böyle bir çelişkinin oluşu bizleri düşündürüyor.”

CEZAYA DAYANAK YASA MADDESİ

İbrahim Ay'ın ceza almasına neden olan Seçim Yasası’nın 58. Maddesi şöyle:

“Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbular üzerinde Türk bayrağı, dini ibareler bulundurulması yasaktır. Radyo ve televizyonda yapılacak propaganda yayınlarında, diğer seçim propagandalarında Türkçe’den başka dil ve yazı kullanılması yasaktır.”
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık