Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi ESKİ VALİLİK BİNASI KAYMAKAMLIK BİNASI OLUYOR

ESKİ VALİLİK BİNASI KAYMAKAMLIK BİNASI OLUYOR

Siverek Kaymakamlığı tarafından restore edilecek eski vilayet binası Siverek Kaymakamlık binasına dönüştürülecek.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2014 Salı 10:39
ESKİ VALİLİK BİNASI KAYMAKAMLIK BİNASI OLUYOR

ŞANLIURFA- Siverek Kaymakamlığı tarafından restore edilecek tarihi vilayet binası Siverek Kaymakamlık binasına dönüştürülecek.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1906 yılında, Siverek Hükümet Konağı olan hizmete giren bina, Siverek’in 1923-1926 yılları arasında vilayet yapılması ile birlikte Valilik Binası olarak hizmet vermeye başladı.

1926 yılında Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile Siverek’in ilçe yapılmasının ardından hükümet konağı yapılan bina 1962 yılına kadar hizmet verdi.

1962 yılında yeni bir hükümet konağının yapılmasıyla birlikte Hükümet Konağı boşaltıldı ve Hükümet Konağı yeni binasına taşındı. 1962 yılından sonra eski hükümet konağı binası devlet tarafından koruma altına alındı.

1980 yılında çıkan yangında zarar gören bina Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek kurulunca Kültür Bakanlığı, Kültür Merkezleri Dairesi Başkanlığınca Restore çalışmaları sürdürülmüştür. İlk etapta Kültür Merkezi olarak restoresi yapılan binanın daha sonra ilçe de kütüphane binası olmadığından, Kültür Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne, bir protokol ile devredilmiştir. Restore çalışmaları 01.12.1999 tarihinde bitirilerek aynı tarihte hizmete açılmıştır.

1999 tarihinden itibaren ilçe kütüphanesi olarak hizmet veren bina Siverek Kaymakamlığı tarafından restore edilerek Kaymakamlık binasına dönüştürülecek.

Siverek Kütüphanesi ise Kızılay İş Merkezine taşınacak.

Eski Valilik Binası Fotoları

www.siverekgenclik.comYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kırtasiyeciler yeni sezona iyi başlamadı

Kırtasiyeciler yeni sezona iyi başlamadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık