Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş "Grip aşısı gerekli bir aşıdır"

"Grip aşısı gerekli bir aşıdır"

Uzm. Dr. Nurdan Yılmaz Şahin, her yıl milyonlarca insanı yatağa düşüren grip hastalığından korunmak için grip aşısının gerekli olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2019 Cumartesi 21:09

Havaların soğumasıyla birlikte uzmanlar, grip hastalığından korunmak için grip aşısı yapılması konusunda uyarıyor.

Grip aşısının vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirip hastalık oluşturmadan vücudun grip enfeksiyonuna karşı korunmasını sağladığını ifade eden uzmanlar, aşının gerekli bir aşı olduğunu belirtiyor.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Uzm. Dr. Nurdan Yılmaz Şahin, grip aşısı ile ilgili İLKHA’ya açıklamalarda bulundu.

Grip aşısının gerekli bir aşı olduğunu belirten Şahin, “Grip aşısı; inaktif yani ölü bir aşıdır. Her yıl bir önceki mevsimin grip virüslerini oluşturan alt türlerden belirlenip bir sonraki sene için aşı oluşturulur. Grip aşısı gereklidir. Çünkü her yıl milyonlarca insan grip oluyor. Bunların içinde bebek, yaşlı ve birtakım hastalıkları olan insanlar mevcuttur. Hepsinin gripten etkilendiğini düşünürsek, bu oranı azaltmak için aşı yapmamız gerekmektedir. Grip aşısı yüzde 60 ila 90 oranında bağışıklık sağladığından dolayı bizim için büyük bir oranda olumlu etkiye sahiptir. Özellikle riskli grupta olduğundan dolayı Sağlık Bakanlığımız riskli gruba reçeteyle beraber ücretsiz aşıyı elde etmelerini sağlamaktadır.” (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık