Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa İLK CEMRE DÜŞTÜ

İLK CEMRE DÜŞTÜ

Halk arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen, ''sıcaklıkta artışın'' göstergesi olduğuna inanılan ve 3 tane olduğu kabul edilen cemrenin ilki, yarın havaya düşüyor. Cemre, birer hafta arayla suya ve toprağa da düşecek.''kor halindeki ateş'' anlamına da gelen cemre, ayrıca, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde

Giriş Tarihi: 19 Şubat 2007 Pazartesi 22:17
İLK CEMRE DÜŞTÜ
attığı taşlardan meydana gelen yığını anlatmakta da kullanılıyor.

Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de ''Cemreviye'' olarak biliniyor.Meteorolojik kapsamda ise cemre, takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıl güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanıyor.

Saatli Maarif Takvimi'ne göre, cemre düşüşleri genellikle fırtınalı geçiyor ve yurdun pek çok yerinde kar yağışı görülüyor. Üçüncü cemrenin ardından da baharın geleceği kabul ediliyor.

Bilimsel olarak değerlendiren meteoroloji uzmanları ise cemre konusunda şu bilgileri veriyorlar:

''Açık bir günde, atmosferin alt tabakasından geçen güneş enerjisi, yer yüzeyi tarafından yutulur. Dolayısıyla yer yüzeyi ısınır. Yüzeydeki hava ısındıkça, yüksektekinden daha az yoğun hale gelir. Isınan hava yükselir ve daha soğuk olan ise çöker. Yükselen hava genişler ve soğur. Su buharı, bulut damlacıkları şeklinde yoğunlaşarak, hal değişim ısısından dolayı, havanın ısınmasını sağlar.''

Bu arada, küresel ısınma nedeniyle kurak kışın yaşandığı bu yıl, cemrelerin düşmeye başlaması, ''kışı görmeden bahar geldi'' yorumlarına neden oluyor.
Kaynak: habervakti.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık