Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa İŞ YERİ RUSHATLARI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

İŞ YERİ RUSHATLARI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Mehmet SEZGİN/SİVEREKŞanlıurfa’nın Siverek ilçe belediyesi Zabıta müdürlüğü esnafların iş yeri ruhsatı işlemlerini tek elden yürütüldüğüne dair yazılı basın açıklaması yapıldı.    Zabıta müdürlüğünden yapılan basın açıklaması şöyle ‘’ ruhsat alma işlerinin tamam Hükümetimiz

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2008 Cumartesi 16:39
İŞ YERİ RUSHATLARI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI
tarafından yeniden yapılan yapılanma çalışmaları çerçevesinde çıkarılması gereken acil eylem planı ile tespit edilmiştir. Bu kapsamda mahalli idareler reformu ve ilgili kanunlarda belirlenen süreler içerisinde çıkarılarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.
            Bu kanunların hazırlanmasında ise kamu hizmetlerinin insanlarımıza en yakın birimler tarafından görülmesi yöntemi esas alınmıştır. Bu nedenle uzun yıllardan beri merkezi idare tarafından yerine getirilen hizmetler Mahalli İdarelere devir edilmiştir. Böylelikle hizmetlerin görülmesi kolaylaştırılmış, Bürokrasi azaltılmış hem de hizmette etkinlik ve verimlilik artmıştır.
            Bu bakımdan 5216 Sayılı Büyük Şehir Belediyesi kanunu ile 5393 Sayılı Belediye kanunu gerekse 5302 Sayılı İl Özel İdaresi kanununda Mahalli İdarelere nitelikli görevler verilmiştir. Bu görevlerden biri de Belediye ve mücavir alanlar içerisinde tüm sıhhi ve gayri sıhhi müesseseler ile umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatlandırılması ve denetleme yetkileri Belediyelere devir edilmiştir.
            İşyerlerinin açılması ve ruhsatlandırılması ile ilgili yetkileri devir eden yasaların yürürlüğe girmesini takiben bu konuda ikincil mevzuat olan işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik 10 Ağustos 2005 tarih ve 25902 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Belediyemiz tarafından vatandaşlarımızın işyeri açma çalışma ruhsatları ile ilgili sorunlarını görüşe bileceği Ruhsat ve denetim hizmetleri müdürlüğü kurulmuştur’’açıklaması yapıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık