Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa KADINLAR SIRA DERDİNDE ERKEKLER PARA

KADINLAR SIRA DERDİNDE ERKEKLER PARA

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAYer Şanlıurfa... Sosyal Riski Azaltma Projesi Şartlı Nakit Transferi kapsamında sadece yöre kadınlarına para yardımı yapılıyor. Amaç, verilen paranın beyler tarafından çar çur edilmesini önlemek. Ancak, bölgedeki erkekler

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2008 Perşembe 00:54
KADINLAR SIRA DERDİNDE ERKEKLER PARA
 bu engeli aşmış. Hanımlarıyla birlikte PTT önüne kadar gelip, kapının önünde beklemeye başlıyorlar. Eşler, kuyruğa girip saatlerce bekledikten sonra parayı alıyor, tam kapıdan çıkarken erkeklerle karşılaşıyor. Sonuç, paralar itirazsız erkeğin cebine gidiyor...

Yüzlerce kadın, sabah erken saatlerden itibaren çocukları için verilen 18 YTL ile 39 YTL arasındaki eğitim yardımını almak için Sarayönü Mahallesi Divanyolu Caddesi'ndeki PTT Şubesi'ne geldi. Aşırı kalabalık nedeniyle, şubenin arka tarafında bulunan bahçesinde kuyruğa giren kadınlar arasında sık sık sıra nedeniyle tartışma yaşandı. Görevliler tarafından sakinleştirilen kadınların şube içerisinde de izdiham yaratmaması için, 20'şer kişilik gruplar halinde içeri alındı. Kuyrukta beklemeyi kendilerinin de istemediğini ancak, ekonomik sorunlar nedeniyle çaresizce bu duruma katlandıklarını anlatan kadınlar, 'Sırada izdihamda ezilmeyelim diye kahvaltı bile yapmadan sabahın ilk ışığıyla buraya geldik. Buna rağmen, saatlerdir burada kuyrukta bekliyoruz. Aldığımız para çok değil. Ama ihtiyacımız var ve üç kuruş para için bu eziyete katlanıyoruz' dedi.

 

Eğitim için verilen paraları çocukları yerine, evin giderlerine harcadıklarını da itiraf eden kadınlar, 'Maddi durumumuz çok kötü. Buraya gelenlerin büyük bölümü de ekmeği zor bulan insanlar. Hiçbirimiz bu parayı alıp, çocuğumuza defter, kalem almıyoruz. Hepimiz evimizin mutfağına ya da elektrik, su faturasına harcıyoruz' diye konuştu.
   
PARALARI ALDILAR, KOCALARINA VERDİLER

 

Saatler süren bekleyişin ardından şubeye girmeyi başararak parayı alan kadınlar, dışarı çıktıklarında ise kendilerini bekleyen eşleriyle karşılaştı. Aldıkları paraları olduğu gibi kocalarına teslim eden kadınların bu sırada kendilerini görüntüleyen gazetecileri fark edince yüzlerini gizlemeye çalıştı.  5 çocuğu için ödenen 200 YTL eğitim yardımını saatlerce kuyrukta bekleyen eşi Haney Merneş'in elinden alan 44 yaşındaki Halil Merneş, 'Eşim kuyrukta ben de kapıda bekliyorum. Bu para ile borçlarımızı ödeyeceğiz' dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık