Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa KARACADAĞ BÖLGESİNDE YAŞAYAN TÜRKAN AŞİRETİ (TÜRKANLAR) DERNEKLEŞİYOR

KARACADAĞ BÖLGESİNDE YAŞAYAN TÜRKAN AŞİRETİ (TÜRKANLAR) DERNEKLEŞİYOR

MEHMET SEZGİN / SİVEREK (ŞANLIURFA) DHAGÖRÜNTÜLÜ HABER: İzlemek İçin TIKLAYINŞanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Karacadağ eteklerinde 57 köy ve mezrada yaşayan nüfusları 35 bini bulan ve Osmanlı imparatorluğu döneminden Bursa ilinden Karacadağ eteklerine

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2007 Salı 20:28
KARACADAĞ BÖLGESİNDE YAŞAYAN TÜRKAN AŞİRETİ (TÜRKANLAR) DERNEKLEŞİYOR
yerleştikleri belirtilen Türkan Aşireti Türkanlar Tarihlerinde ilk kez örgütlenme kararı aldı.       İlçeye bağlı 50 km uzaklıkta bulunan söylemez köyü Çıkrık mezrasında kıl çadır altında bir araya gelen Türkan aşiretinin ileri gelenlerinin oluşturduğu yaklaşık 2000  kişilik grup dernekleşmek için karar aldı. Dernekleşmeyle birlikte eski çağ dışı geleneklerinden vaz geçip kan davası, başlık parası ve berdel gibi adetlerin kaldırılması daha çağdaş ve daha eğitimli birer insan olmak için dernekleşeceklerini belirttiler.
          İçlerinden okumuş ve kültürlü birisinin Türkan aşireti yardımlaşma dernek başkan olmasını isteyen ihtiyar heyeti aşiret mensuplarına dernekleşme konusunda fikirlerini ve aldıkları kararları Türkçe bilmedikleri için Kürtçe açıkladılar.
     Güneydoğu Anadolu bölgesinde özellikle Siverek karacadağ bölgesinde çoğunlukta olduklarını belirten aşiret ihtiyar heyetinden Abdülkerim İrim (75) aşiret ileri gelenlerine Kürtçe yaptığı açıklamada şöyle dedi. ‘’ ilk kez Türkan aşireti bu gün bir araya geldi dağınık ve kırsal alanda yaşayan aşiret üyelerinin bir birlerini daha iyi tanıması ve daha sağlıklı karar almasını sağlamak için Siverek’te Türkan aşireti yardımlaşma ve dayanışma derneği çatışı altında bir araya gelmeye karar verdik.  Bu kararla birlikte belirleyeceğimiz bir tarihte aşiretimiz yılda bir gün bir araya gelerek Türkan aşireti şenliği yapacak. ‘’ dedi.
      Kıl çadır altında toplanan aşiret ihtiyar heyeti ve ileri gelenleri dernekleşmek için oy birliği ile karar alırken dernek çalışma  görevini yürütmesi için  Hacettepe üniversitesinden mezun olan Nüsret Kaya (32) yapması konusunda aşiret oy birliği ile karar aldı..
    Aşiretin aldığı kararla bir çatı altında toplanmaya karar verilirken Türkçe bilmeyen aşiret ihtiyar heyeti adına ve aşireti üyeleri adına basın açıklamasını okuyan lise öğrencisi abdülkadir Işık  (17)  şöyle dedi. ‘’ kırsal alanda zor şartlarda yaşayan aşiretimizde okumuşluk oranı oldukça azdır, birçok kadınımız okuma yazma bilmiyor. Burada bir araya gelerek mevcut sorunlarımızı dile getirecek ve çözümlerle ilgili bir yol haritası çizmeyi hedefliyoruz, karacadağ da yaşayan halk olarak daha çağdaş bir yaşam kalitesini elde etmek ve çağ dışı bazı gelenekleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz, bölgede halen devam eden başlık parası, kan davası ve berdel gibi gelenekleri tamamen ortadan kaldırmak için çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle bütün aşireti birlik ve beraberliğe davet ediyorum dedi.’’
   Türkan aşireti ileri gelenleri oy birliği ile dernek kurma çalışması görevini yürütme görevi verilen  Nüsret Kaya  yaptığı açıklamada şöyle dedi ‘’ kültürümüzü yaşatacağımız bir dernek kuracağız, derneğimizin en büyük hedefi eğitim olacak eğitime büyük önem vereceğiz köylerimizde eğitim gören öğrencilerimizin eğitimleri sürdürmeleri için kalacak yer ayarlamak ve eğitim gören yoksul öğrencilerimize  maddi destek vererek eğitimlerine katkı sunmak olacak. ‘’ dedi.
    Alınan kararlar ve yapılan açıklamaların ardından Türkan aşireti ileri gelenlerinden oluşan yaklaşık 2000  kişi kıl çadır altında yemek yedikten sonra toplantı sona erdi.
YORUMLAR
  • yorum2019-11-26 14:17:19Ömer Zazaoğlu

    Siverek Bucak beldesinde olan köylerin Niye yazmıyorsunuz o bölgede o bölgenin de yaşayanlar var Ergen köyü mesela soy ismi Kürkçü olanlar Şahin beyler bunlardan Türkmen ve Türkan aşiretine bağlıdır çoğunlukla nereye yerleşmiştir eristesiz oraya gidiyorsunuz farklı yerlere

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık