Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi KARAYOLLARINDAKİ TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO TALEBİ

KARAYOLLARINDAKİ TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO TALEBİ

Siverek Karayolları 96. Şube şefliğinde çalışan işçiler, mahkeme yoluyla kazandıkları haklarının verilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2014 Salı 08:53
KARAYOLLARINDAKİ TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO TALEBİ

Siverek Karayolları 96. Şube şefliğinde çalışan işçiler, mahkeme yoluyla kazandıkları haklarının verilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı.

Kadroya alınmalarına yönelik mahkeme kararı bulunmasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu haklarının ötelendiğini iddia eden Yol-İş Sendikası işyeri temsilcisi Ali Dusak, " Bizler gibi taşeron işçisi olan soma linyit ocaklarında iş cinayetinde hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizi rahmetle anarak sözlerimize başlıyoruz.

Değerli arkadaşlar; bizler karayollarında “taşeron işçisi” olarak gösterilen ancak kanun karşısında bir çok temel haktan ve işyerlerimizde uygulanan toplu iş sözleşmesinden yararlanamayan işçileriz.Üyesi olduğumuz Türkiye yol-iş sendikası tarafından yargıya müracaat edilerek çalışma şeklimizin muvazaalı olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı. İlk davalar 10.05.2011 tarihinde sonuçlandırıldı. İşe ilk girdiğimiz günden itibaren karayollarının işçisi olduğumuza karar verildi. Bahse konu kararlar 25.10.2011 tarihinde Yargıtay 9. hukuk dairesi tarafından onaylanarak kesinleşti.O günden beri yargı kararlarının kesin olmasına rağmen uygulanmamaktadır. Yargı kararlarında çalıştığımız işyerlerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmelerinden de yararlanmamız gerektiğine hükm edilmişti. Daha sonra toplu iş sözleşmesinden yararlanmak için açılan davalar bilirkişiye havale edildi. Kesinleşen alacak davaları da mali yönden büyük miktarlara ulaştı. Maliye ve çalışma bakanlığı yetkilileri kadro verme veya alacakları ödeme durumu ile karşı karşıya geldiler.

Kadrolarını vermeleri karşılığında alacak davalarından sulh yoluyla vazgeçeceklerini taahhüt ettiklerini belirten işçiler,"Ancak bu güne kadar hep oyalandık. Bugün, yarın diyerek yargı kararlarına uymayanlardan adalet istiyoruz. Parti ayrımı yapmadan ilimizin tüm vekillerine sesleniyoruz. Çözüm yeri meclistir. Kanun yapan meclis yaptığı kanunlara uysun diyoruz.Yargı kararlarına uyulana kadar her haftanın ilk günü şubemiz faaliyet alanında bulunan Diyarbakır, batman, Siirt, Cizre, Siverek, Şanlıurfa ve Mardin illerinde karayolları 9. bölge müdürlüğü ve şube şefliklerinde toplanarak sesimizi duyurmaya çalışacağız. Gerekirse önümüzdeki günlerde çoluk çocuğumuzla buraya geleceğiz. Elbet bizi duyanlar olacaktır. Haktan, adaletten, eşitlikten, yargı bağımsızlığından söz edenler belki bir gün bizleri de duyacaklardır.Tüm basın emekçilerinin sorunumuzu gündemlerine almalarını, sınıf kardeşlerimizin ve duyarlı halkımızın bu haksızlığa karşı yanımızda olmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Taşeron işçiler alkışlarıyla destek oldukları açıklamanın ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

www.siverekgenclik.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık