Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa KENAN KARATAŞ : ÇİFTÇİYE ÖTENAZİ KARARI VERİLMİŞTİR

KENAN KARATAŞ : ÇİFTÇİYE ÖTENAZİ KARARI VERİLMİŞTİR

Haber MerkeziCHP Karaköprü Belde Başkanı Siverekli Kenan Karataş, Şanlıurfa ve ilçelerindeki sulama kuyuları için  alınan kararın borç batağında olan ve can çekişen çiftçi için bir nevi ötenazi anlamına geldiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2012 Çarşamba 12:51
KENAN KARATAŞ : ÇİFTÇİYE ÖTENAZİ KARARI VERİLMİŞTİR

 

Çiftçilerin sulama amaçlı kullandığı enerji bedeli konusunda gündeme getirmiş olduğumuz önerinin, basında yer almasından  sonra, gerek bizzat partimize gelerek gerekse telefonla arayarak tebrik eden tüm çiftçi kardeşlerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz..

Bugün çiftçilerimizle yaptığımız toplantıda bu konunun takipçisi olacağımızı ve her platformda dile getireceğimize söz verdik. Bu nedenledir ki bugün kendilerine verdiğimiz söz doğrultusunda açıklama yapma gereği duymaktayız.

 

Yıllardır bölgemizin kangren soruna haline gelen ve birçok çiftçiyi mahkeme kapılarına ve tefecilere mahkum eden elektrik sorunu,sayın Taner Yıldızın Urfaya gelme kararıyla yerini, mutluluğa,yeni umutlara ve çözümün olacağı hayaline bırakmıştı.Bayram havasında geçen bu bekleyiş ne yazık ki hüsranla sonuçlanmış,sayın bakanımız,can çekişen ve Atatürkün “milletin efendisidir” dediği köylünün idam sehpasını çekmiştir..Aldıkları karar nedeniyle vebal altına giren karar vericiler;sivil toplum kuruluşlarını ve bürokratları da veballerine ortak etmişlerdir.

 

 Biz alınan ilk kararı “çiftçiye idam kararı” olarak dile getirmiş ve bu demecimiz basında geniş yer almıştı..Ancak sayın Ömer Kapaklının Ankara da düzenleyeceği açık oturumda bu hatanın düzeltilebileceği ümidine kapılmış pür dikkat bakanımız sayın Faruk Çelikin veya milletvekillerimizin ağzından çıkacak bir müjdeye kilitlenmiştik.En çokta,aynı sorundan muzdarip olan vekillerimiz  Seydi Eyyüpoğlunun ve sayın Akyüreğin bu konuda çiftçilerin yanında olup sonuna kadar direteceğini zannetmiştik.Ancak program sonunda çiftçimizin ışıltılı gözleri, yine karamsarlığa dalmış,boynu bükük,gözü yaşlı,kaderine terk edilmiştir.

 

 Ve Urfada alınan karar bir kez daha acımasızca Ankara onayından geçmiştir.

 

 6-Kişisel önerimi kısaca tekrar dile getirmek istiyorum.Siz tehditle ,hapis cezasıyla,kuyularını mühürlemekle,milyarlarca ceza yazmakla bu sorunu halledemezsiniz.

 

Kesin ve köklü çözüm dönüm bazında ücretlendirmeyle mümkün olabilir..Aynı şekilde Dedaşın borcunu kuruşuna kuruşuna tahsil olanağı da bizim çözüm önerimizden geçmektedir.Çiftçi suladığı alanı Tarım Müdürlüğüne beyan etmektedir.Ve uydu aracılığıylada bu onaylanmaktadır.Dedaş tarım müdürlüklerinden isteyeceği Ç.K.S üzerinden çiftçiyi borçlandırıp Zırat bankasına yatırılan DGD kapsamındakı desteklemelerınden borcunun tamamını tahsil etme imkanına kavuşmuş olacaktır.Böylece çiftçiyle karşı karşıya gelinmemiş olup Dedaştaki yoğunluğunda önüne geçmiş olacaksınız..

 

Dönüm üzeri ücretlendirmede mevcut sulama birliklerinin uyguladığı ücretlendirme baz alınabilir.

 

 Mevcut ücretlendirmenin devam etmesi halinde çiftçi elektrik borcunu ödeyebilmek için kaldırdığı hasatın tamamını ve cebinden koyacağı artı meblağı gözden çıkarması halinde ancak  borcunu ödeme imkanına kavuşabilecektir.

 

 Basit bir örnekle açıklamamız gerekirse,100 kw lık bir trafonun sezonluk sulama enerji tüketimi (Buğday ve Pamuk) 60.000Tl..Buna karşılık çiftçinin enerji kullanarak buğday ve pamuk hasatından elde edebileceği maksimum net geliri 40.000Tl.

 

Durum böyleyken hala aynı ücretlendirmede diretilmesini anlamakta inanın güçlük çekiyoruz.

 

Çiftçi kardeşlerimizin ortak bir sözüyle sözlerime son vereceğim.”Sayın bakanlarımız buyursunlar gelsinler kendilerine 100 dönüm ekime hazır tarlayı bedava icara verelim ve Dünyanın en tecrübeli ziraat mühendislerini, ekonomistlerini getirsinler, eğer hasat sonunda elektrik parasını ödemek için ayrıca ceplerinden para çıkarmak zorunda kalmazlarsa biz taleplerimizden vazgeçip bir yıllık gelirimizi kendilerine bağışlayacağız.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık