KORUMA ALTINA ALINAN TARİHİ SİVEREK EVLERİNİN SAYISI 47 YE ULAŞTI

Mehmet SEZGİN/SİVEREKŞanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bulunan, Şanlıurfa Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge müdürlüğünce koruma altına alınan tarihi

KORUMA ALTINA ALINAN TARİHİ SİVEREK EVLERİNİN SAYISI 47 YE ULAŞTI
29 Temmuz 2009 - 18:17
Siverek evlerini sayısı çoğalıyor.
  Belediye Şehircilik ve İmar Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre ilçede daha önce koruma altına alınan Siverek evlerini sayısı 28 ‘iken 2009 yılında bu sayı artırılarak 47’ye çıkarıldı.
    Konuyla ilgili bilgi veren Siverek belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Selahattin Özdoğan "koruma altına alınan evlerin en az yüz yılık olduğunun belirterek şöyle dedi, tarihi evler kesme karataştan yapılıp çatısı toprakla örtülüdür evlerin özeliği pencere ve kapı girişlerinin kemerli olması evlerin avlu etrafında yapılmaları avlu içinde süs havuzu veya kuyu bulunmalarıdır. ilçemizin muhtelif yerlerinde şu ana kadar 47 yapı 2863 sayılı yasa gereği tescili yapılıp koruma alanları oluşturuldu çevrelerine yapı yasağı konularak, yapılara her kesin görebileceği lavalar  astırılmıştır’’ dedi.


NOT: SİTEMİZDE BULUNAN HABER, FOTOĞRAF, YAZI VB. HERTÜRLÜ MATERYAL KAYNAK GÖSTERİLSE DAHİ YAZILI İZİN OLMADAN KULLANILAMAZ. AKSİ DURUMDA HERTÜRLÜ HUKUKİ HAKKIMIZ SAKLI BULUNMAKTADIR.

Bu haber 1752 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum