Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi KÜRDİ-DER'DEN ANA DİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

KÜRDİ-DER'DEN ANA DİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Kürdi-Der Siverek Şubesi 21 Şubat Dünya Anadil Günü münasebetiyle basın açıklaması düzenledi.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2015 Cumartesi 13:33
KÜRDİ-DER'DEN ANA DİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, 21 Şubat Dünya Anadili Günü kapsamında bir araya gelen Kürdi-Der, HDP ve DBP üyeleri Kürt ve Zaza dili için çeşitli pankartlar açarak yürüyüş yaptı. İlçenin Camikebir Mahallesi'nde bir araya gelen grup davul ve zurna eşliğinde Kürtçe ve Zazaca dili için halaylar çekti.

Halay sonrası, çeşitli Kürtçe ve Zazaca döviz ve pankartlar açarak, Camikebir Mahallesinden Kanlıkuyu parkına doğru yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün bittiği Kanlıkuyu parkında bir araya gelen grup Kürt ve Zaza dillerinde çeşitli sloganlar attı. Burada HDP ve DBP, grubu adına Kürtçe basın açıklaması yapan Serdar Al şunları kaydetti: “Kürtçe bizim ana dilimizdir. Bu gün 21 Şubat Dünya Anadili Günü olduğu için bizde, Kürtçe ve Zaza’ca olan anadilimiz için buradayız. Biz Siverek halkı olarak anadilimiz olan Kürtçe ve Zazacanın kaybolmasını istemiyoruz. Bu nedenle bu gün burada bir araya geldik. Kürtçe ve Zazaca olan dilimizin geleceğini korumak istiyoruz. Dilimizi geleceğe aktaracak olan çocuklarımız, gençlerimizi bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Basın açıklamasından sonra grup anadilleri olan Kürtçe ve Zazaca için sloganlar atıp halay çekti. Halay sonrası bir araya toplanan grup sessiz bir şekilde dağıldı.

www.siverekgenclik.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kırtasiyeciler satışlardan memnun değil

Kırtasiyeciler satışlardan memnun değil

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık