Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa MAZBATANIN HİKAYESİ

MAZBATANIN HİKAYESİ

İşte milletvekillerinin peşinden koştuğu mazbatanın hikayesi! Türkiye, bir seçimi daha geride bıraktı. Milli iradenin ortaya çıkmasının ardından TBMM'de görev yapacak 23. dönem milletvekilleri, mazbatalarını almaya başladı. Mazbata, 'tutanak'

Giriş Tarihi: 29 Temmuz 2007 Pazar 15:02
MAZBATANIN HİKAYESİ
anlamına geliyor.
Mazbatada, milletvekilinin adı, doğum yeri, mesleği gibi bilgiler yer alıyor. Üç nüsha olarak düzenleniyor. Bir nüshası vekile veriliyor, biri YSK'ya gönderiliyor, diğeri ise il seçim kurulunda kalıyor.

Vekiller, seçildiklerine dair bu belgeyi, il seçim kurullarından alıyor. Belgede il seçim kurulu başkanı ve üyelerinin imzası bulunuyor. Mazbatasını alan vekil Meclis'te kaydını yaptırıyor. Ardından milletvekili olduğuna dair kimlik kartını alıyor. Arapça kökenli bu kelime, Osmanlı'dan beri kullanılıyor. Resmî yazışmalarda 'tutanak' olarak adlandırılan kelime, günlük dilde 'mazbata' şeklinde kullanılıyor.

Mazbata kelimesi, daha çok genel seçimlerin ardından duyulsa da yalnızca milletvekilleri mazbata almıyor. Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği gibi görevlere seçilenler de mazbata ile göreve başlıyor. Saltanatın kaldırılmasının ardından halife seçilen Abdülmecid Efendi'ye de Büyük Millet Meclisi tarafından mazbata verilmiş. Yeni halifeye mazbatasını, dönemin Kırşehir milletvekili Müfid Efendi başkanlığındaki heyet kırmızı bir atlas kese içinde sunmuş.

23. dönem milletvekillerinden mazbatasını alan ilk isim İstanbul'dan bağımsız seçilen Sabahat Tuncel oldu. Tuncel'in mazbatasını 24 Temmuz Salı günü avukatı aldı. Tuncel'in mazbatasını almakta acele etmesinin sebebi ise cezaevinde olması. PKK sempatizanlığı suçlamasıyla Gebze Cezaevi'nde tutuklu bulunan Tuncel, mazbatasını almasının ardından serbest bırakıldı. Bu dönem TBMM'de işlemlerini yaptıran ilk milletvekili MHP'li Bekir Aksoy oldu. Aksoy'u AK Partili Zekai Özcan takip etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün İstanbul'a giderek mazbatasını kendisi aldı. MHP lideri Devlet Bahçeli ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın mazbatalarını ise vekalet verdikleri isimler aldı.

habervakti.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık