Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş Mevsimlik tarım işçileri, seyahat izni için sıraya girdi

Mevsimlik tarım işçileri, seyahat izni için sıraya girdi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, seyahat izin belgesi almak isteyen vatandaşlar, Tarım İlçe Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2020 Pazartesi 16:34
Mevsimlik tarım işçileri, seyahat izni için sıraya girdi

Mevsimlik tarım işçilerinin en çok bulunduğu yerleşim alanların başında gelen Siverek’te, Coronavirus salgın hastalığına rağmen mevsimlik tarım işçilerinin zorunlu yolculuğu başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından, Covid-19 tedbirleri kapsamında iller arası yolculuk için seyahat izni şartı getirildi.

Mevsimlik tarım işçisi olarak başka illere çalışmaya gidecek vatandaşlar, bağlı bulundukları tarım müdürlüklerine giderek seyahat izin belgesi almaları gerekiyor.

İki günlük sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından Siverek İlçe Tarım Müdürlüğüne gelen vatandaşların uzun kuyruklar oluşturdukları görüldü.

En çok mevsimlik tarım işçilerinin bulunduğu Şirinkuyu Mahallesi’nde yaklaşık 2 bin kişi şekerpancarında çalışmak üzere Yozgat, Çorum, Konya, Kırşehir; soğan sökümü için de Ankara Polatlı, Hatay ve Adana illerine gidiyor.

Tarım işçilerinin başvuru süreci ile ilgili bilgi veren Şirinkuyu Mahalle Muhtarı Şeyhmus Çelik, vatandaşlar öncelikle bağlı bulundukları tarım müdürlüğüne başvuru yaparak kendilerine verilen formu dolduracaklarını söyledi.

Çelik, “Bu forumda tarım işçisi olarak gidecekleri yeri belirtecekler. Tarım müdürlüğü, dolduran formu sistem üzerinden gidecekleri yerin valilik ya da kaymakamlık makamına evrakları gönderecekler. Gidecekleri yerin valilik veya kaymakamlığı tarafından, bu kişilerin gelişini teyit ettikten sonra onay verecek.  Bu onay sürecinden sonra da Siverek kaymakamlığı hızlı bir şekilde vatandaşın sağlık kontrolünü yaptırıp, vatandaşa izin belgesini sunarak gitmeleri sağlayacaktır.” dedi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık