Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa MEZAR TAŞINA BABASININ İSMİ YAZILMADI

MEZAR TAŞINA BABASININ İSMİ YAZILMADI

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAEşinden ayrılmak istediği için babası tarafından öldürülen, töre kurbanı Yasemin'in mezar taşında yazanlar, dikkat çekti.4 Temmuz 2007’de kaçarak evlendiği eşinden ayrılmak istediği

Giriş Tarihi: 8 Mart 2008 Cumartesi 14:34
MEZAR TAŞINA BABASININ İSMİ YAZILMADI
için babası İbrahim Halil Çakar tarafından siyah elbise giydirildikten sonra başına tabancayla ateş edilerek öldürülen 1.5 aylık hamile Yasemin Kınık’ın mezarını ziyaret etti. Ailesi sahip çıkmadığı için sivil toplum kuruşları tarafından Belediye Mezarlığı’nda toprağa verilen Yasemin Kınık için dua okuyan kadınlar, mezara kırmızı karanfiller bıraktı.
Jandarmanın geniş güvenlik önlemi altında gerçekleştirildiği anma töreninde platform adına konuşan Nesrin Kara, töre ve namus adına kadınların katledildiğini ileri sürerek, bunun en bariz örneğinin babası tarafından öldürülen ve yakınlarının sahip çıkmadığı Yasemin Kınık olduğunu söyledi. Kadının yıllardır susturulduğunu belirten Kara, “Biz kadınlar hayatta erkeğin eklentisi olarak gösterildik. Bütün kötülüklerin anası ve şeytanın öz kardeşi şeklinde yorumlandık. Alıp satılan bir meta olduk, namus timsali görüldük, töre cinayetleriyle temizlenen namus olduk. Binlerce yıl susturulduk. Kimsenin namusu değiliz artık. Erkeklerin cehenneme çevirdiği dünyaya barışı getireceğiz. Töre ve namus adına yok edilen insanlar kaybolmasın diye sesimizi çığlığa dönüştüreceğiz” dedi.
MEZAR TAŞINA SOYADI YAZILMADI
Mezar taşında ‘Fatiha Yasemin. Öylesine bir suç gibiydi ki hayatım, ölümü bile bir suç gibi yaşadım, ayrıldı mezarlığım’ yazılı olan töre kurbanının, soyadının yazılmaması dikkat çekti. Platform üyelerinden Zübeyde Teker, genç kadının cenazesine kimsenin sahip çıkmadığını, defin işlemini ve mezar taşını kendilerinin yaptırdığını hatırlatarak, “Yasemin’i babası öldürdü. Onu sahiplenmeyen ve töresine kurban eden babanın soyadını taşıması mümkün değil. O hepimizin Yasemin’i” diye konuştu.
Kadınlar, törenin ardından mezarlıktan ayıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık