Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa MİKRO KREDİ SAYESİNDE MİKRO SERACILIK GELİŞİYOR

MİKRO KREDİ SAYESİNDE MİKRO SERACILIK GELİŞİYOR

Mehmet SEZGİN/SİVEREKŞanlıurfa’nın Siverek İlçesi kırsalında köylerde yaşayan vatandaşlar aldıkları mikro kredisiyle, hem

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2010 Cumartesi 22:58
MİKRO KREDİ SAYESİNDE MİKRO SERACILIK GELİŞİYOR
alternatif tarıma yöneliyorlar hem de evlerinin sebze ihtiyaçlarını karşılayıp ekonomik gelir elde ediyorlar.
   
Siverek Kaymakamlığı Eyyüp Cenap Gülpınar Mikro kredi şubesini 21 köylüye verdiği mikro sera kredisi sayesinde köylerde vatandaşlar alternatif tarım olarak seracılığa da yöneliyorlar.
     
Siverek Eyyüp Cenap Gülpınar mikro kredi Şube Müdürü Hasan Kış, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti’’Şubemiz üç yıl önce kuruldu şu anda yedi yüz üyemiz bulunmaktadır, bugüne kadar üyelerimize toplam 700 bin TL kredi sağladık, merkezdeki üyelerimizin çoğunluğu bayanlardan oluşuyor. Kırsal alanda kalkınmaya katkı sunmak amacıyla mikro sera kredisini vermeye başladık. Verdiğimiz kredilerle 19’u Küptepe Köyü'nde olmak üzere toplam 21 seranın kurulmasına sağladık. Toplam 30 metrekare alana kurduğumuz bu mikro seralar sayesinde vatandaşlarımız kendi evlerinin sebzelerini karşılıyorlar. Seralarda genellikle domates, biber patlıcan gibi sebzeler yetiştiriliyor. Bölgede kırsal kalkınmaya destek olmak için mikro kredilerimiz artarak devam edecek. Yararlanmak isteyen tüm köylü vatandaşlarımızın başvurularını almaya hazırız’’dedi.
   
Küptepe Köy'ünde aldıkları krediyle evlerinin bahçesine 30 metrekare alanda sera kuran Nuri Öklek ile Halef Çakmak: "Öncelikle mikro kredi şubesini kendi imkânlarıyla faaliyete geçiren Şanlıurfa Milletvekili Eyyüp Cenap Gülpınar’a teşekkür ediyoruz. Seralar sayesinde evlerimizin günlük sebzesini satıyoruz.Bölgede tek tarım yaptığımız için zamanımızın çoğu boşa geçiyordu. Seralar sayesinde çoluk çocuk bu işle ilgileniyoruz. Hem faydalı bir iş yapıyoruz hem de evimizin sebzesini karşılıyoruz arta kalanı da bazen satarak aile bütçemize katkı yapıyoruz.’’ açıklamasında bulundular.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık