Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Gündem Okul bahçesinde maskesiz çalışan öğretmene kötü muamele iddiası

Okul bahçesinde maskesiz çalışan öğretmene kötü muamele iddiası

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 26 yıllık öğretmen R. E., okul bahçesinde çalıştığı sırada maske takmadığından dolayı kendisine ceza kesen ve telefonuna zarar veren polis hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2020 Cuma 02:16
Okul bahçesinde maskesiz çalışan öğretmene kötü muamele iddiası


Olay, Yenişehir Mahallesi’nde bulunan bir okulun bahçesinde meydana geldi. İddiaya göre, R.E. isimli öğretmene, sahibi olduğu okul bahçesinde çalıştığı sırada polisler tarafından “maske takmadığı” iddiasıyla ceza kesildi. Kesilen cezaya itiraz eden R.E., kendisine ceza kesen polisler tarafından elinin büküldüğünü ve telefonuna zarar verildiği iddiasıyla polisler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına “Görevi kötüye kullanma, mala zarar verme, yaralama” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

R.E., Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda şu ifadeleri kullandı:

“21.05.2020 tarihinde, saat 11.05’te en yakın yerleşim yerine 600 metre uzağında bulunan şahsıma ait okul bahçesinde toprakla uğraşırken, dışardan polis aracının siren sesini duyunca dışarı baktım.  Aracı kullanan uzun boylu polis memuru bana çıkışarak, ‘Polis senin kapına gelmiş, neden bakmıyorsun?’ dedi. Ben de ‘Umuma açık yol olduğunu ve duvarın arkasında olduğum için fark etmediğimi söyledim.’ Araçtaki memurun yanına gittiğimde bana ‘maske tak’ dedi.  Maskem olmadığı için ceza keseceğini ifade etti. Ben de zaten tek başına çalışıyorum, dedim ve maskemi taktım. Uzun boylu, aracı kullanan polis memuru kimliğimi istedi, verdim.  ‘Maske takmadığın için sana işlem uygulayacağız.’ dedi. Ben de ‘Sizin de maskeniz yok.’ deyince ‘Sen polise mukavemet mi gösteriyorsun?’ dedi.  Ben de ‘Sizi şikâyet edeceğim.’ deyince. Aracı kullanan uzun boylu memur, ‘Size adımı-soyadım, sicilimi vereyim istediğiniz yere şikâyet edin, şikâyet etmezseniz namertsiniz.’ dedi. Bunun üzerine kiminle muhatap olduğumuzu bilmek adına adını-soyadını istediğimizde ‘Emniyet zaten burada olduğumu biliyor.’ diyerek adını ve soyadını vermedi.”

R.E., ifadesinde polisin kolunu büktüğünü iddia ederek, “Ben aracın plakasını almaya çalışırken, aynı memur elime vurarak elimdeki telefonu yere düşürdü ve kolumu büktü telefonumun ekranı zarar gördü zararımın da giderilmesini istiyorum. Polisin beni uyardığı yer her ne kadar okul olsa da burası özel bir okuldur ve hali hazırda burası kamuya açık değildir ve ‘pandemi’ süresince kapalı olacaktır. Bu sebeple okul özel mülk statüsünde olduğundan polisin okulun içine müdahalesi savcılığınızın izni olmaksızın mümkün olmayacakken, memur yetkisini aşarak bana ceza kesmiş, telefonuma zarar vermiş ve kolumu bükerek beni yaralamıştır. Araç hareket ettikten sonra arkasından 63 A… plaka numarasını tespit ettim. 26 yıllık devlet memuruyum. Bütün bu söylediklerim okulun kamera kayıtlarında mevcuttur. Kamera kayıtları ektedir.” açıklamasında bulundu.

R. E. tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan kamera görüntülerinde; polis aracı ile okulun önünde duran 2 polisin okul bahçesinde çalışan R.E. ile tartıştığı, tartışma sırasında polisin, R.E’nin kolunu büktüğü,  boynunu sıktığı ve R.E’nin telefonunun yere düştüğü gözüküyor. (İLKHA)

YORUMLAR
 • yorum2020-05-23 12:17:46Misafir

  Adam yalnız tek başına bahçede çalışıyor maskesi yok iki polis memuru arabadan maskesiz çıkıyor adama diyor senin masken neden takılı değil ....polis memuru sen önce vatandaşa örnek davranış sergile bu tür polisleri tutup gereken cezayı en ağır şekilde vereceksin.

 • yorum2020-05-23 10:38:10Misafi1

  Bu şahsın yaptığı teşkilatı yansıtmamaktadır.yapilan muamele cezasız kalmamalı ilgili şahıs dinlenmeli piskolojik sorunları olup olmadığı tespit edilmeli vatandaşa hangi durumlarda fiziki temas yapılacağı kanunlarla sabittir ilgili video da egosu had safhadadır taşıdığımız üniforma hizmet içindir zulüm yapmak için değildir bir an önce tedavi edilmeli

 • yorum2020-05-23 10:34:26Mehmet yaman

  Bir görüntü de açık net memur öğretmen kardesimizı okul bahçesinde dışarıya çağırıp hakaret etmiştir böyle aramızda dolaşan kendini bilmez memur olanlarda var hepsi değil ama artık niyeti bozuk olanlari açıklamak lazım

 • yorum2020-05-23 02:59:45Mehmet

  Hocayı yıllardır tanıyorum. Asla bu muameleyi hak edecek birisi değildir. Şahsi alanında maske takma zorunluluğu olmadığı halde polisin yaptığı muamele çok çirkindir. Bu polis memuru açık bir şekilde görevini kötüye kullanmıştır. Devlet büyüklerimizin (vali, kaymakam) gerekeni-açığa alma-yapmalarını bekliyorum. Hocam geçmiş olsun.

 • yorum2020-05-23 02:32:46Misafir

  Siverek te herkes ortalıkta cirit atıyor çocuklar hep dışarda insanlar maske takmıyor ücra bir köşede kimsenin olmadığı yerde adama maske takmıyor diye kafa tutan zihniyet sayenizde salgın daha da artıyor.şiddetle kınıyorum

 • yorum2020-05-23 02:30:49Sıradan vatandaş

  Böyle....meslekte nasıl tutuyorlar anlamıyorum

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başhekim Ahmet Güzelçiçek Coronavirus'e yakalandı

Başhekim Ahmet Güzelçiçek Coronavirus'e yakalandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık