Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş Sağlık Bakanı Koca: Bayramdan tedbirlere uyalım

Sağlık Bakanı Koca: Bayramdan tedbirlere uyalım

Sağlık Bakanı Koca, Coronavirus Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklamasında bulundu.

Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba 18:17
Sağlık Bakanı Koca: Bayramdan tedbirlere uyalım

​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Size bayram günleri için veremediğim haberleri daha ilerisi için verebilirim. Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Coronavirus Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklamasında bulundu.

Coronavirus'le 9 haftalık mücadelenin sonuçlarının alındığını söyleyen Koca, salgında düşüş yaşandığını ifade etti.

Yeni vaka sayılarının binin altına düşmesi halinde bunun nihai bir başarının işaret fişeği olacağını söyleyen Koca, "Hastalık sebebiyle kaybettiğimiz insanlar var. Hiç kaybımızın olmayacağı günlerin de geleceğini düşünüyoruz. Biz umutsuz tek gün yaşamadık. Gelinen noktada bu umut tedbirlerin en az meşakkati içereceği sonuca odaklanmıştır." dedi.

Dünyanın, virüsün ne zaman biteceğine dair tarih veremediğine işaret eden Koca, bu nedenle hayatı yeniden planladıklarını ifade etti.

"Bayramı çok dikkatli geçirmeliyiz"

Bakan Koca, "Virüsün karşılaştığımız kişilerden kimin taşıdığını bilemeyeceğimiz için yeni hasta sayısının azalması sizin için güvence değildir. Sokağa maskesiz çıkılmamalıdır. 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır. Size bayram günleri için veremediğim haberleri daha ilerisi için verebilirim. Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz. Bayramı çok dikkatli geçirmeliyiz. Bayram günleri virüsün yeniden yayılma günü olmamalı. Bu bayramı eski bayramlar gibi kutlarsak hastalığın tırmanışa geçtiği günlere dönebiliriz." diye konuştu.

Koca, bayram günlerinde evde kalınmasını, ziyarete gidilmemesini, anne babalarla tehlikeli yakınlık kurulmamasını, telefonla aranıp güzel sözler söylenmesini önerdi.

Bayramdan sonraki günlerin daha riskli olacağını söyleyen Koca, "Tedbirlere uyarak yaşayacağımız daha geniş bir sosyal hayatımız olacak. Özgürlüğümüzü tedbirler garanti altına alacak. Bu hayat tarzına kontrollü sosyal hayat diyoruz. Herkesin katkısı, çabası, ısrarlı dikkatiyle kurulabilecek bize serbestlik sağlayacak hayattır. Maske ve 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uymak bireylere düşen görevdir. Sağlık Bakanlığı olarak konuyla ilgili bakanlıklarla yoğun çalışma yürütüyoruz. Virüsün yüksek yayılım riskinin geri dönmesine izin vermemek için gerekli altyapıyı oluşturacağız." ifadelerini kullandı.

Koca, "Evden çıktığımızda riske karşı kontrolün elimizde olması için bize destek verin. Asansörden pazar yerine, metrodan işyerine, kuaförden banka veznesine her yerde kontrollü sosyal hayat kurallarına uyarak yapacaksınız. Sağlık güvenliğinizi riske edecek her şeye karşı dikkatli olacaksınız. Başarımızın büyük ortağı olacağınıza inanıyorum. Mücadelenin birinci döneminde başardık bu dönemde de başaracağınızdan kuşku duymuyorum." diye belirtti.

Çalışma ortamı açısından risk oluşturabilecek işyeri sayısı bakımından en yüksek sektörleri masaya yatırdıklarını söyleyen Koca, Bilim Kurulumunun bu sektörde rehberleri hazırladığını, söz konusu işyerinde uyulması gereken kuralları gösteren afişler ve karşılaşma rehberlerinin olacağını kaydetti.

Koca, "Vatandaşlarımız kontrollü sosyal hayat döneminde mücadelede sadece kurallara uyan taraf değil denetleyen taraf olacak. İşyerlerinin girişlerinde, asılı afişlerde, planlanan çalışma saati, bir arada bulunabilecek azami insan sayısını göreceksiniz. Detaylı çalışma rehberleri de bulunacak. Açılabilecek işyerleri için Bilim Kurulumuz rehberler hazırlamaktadır. Bir kısmı hazır durumdadır." şeklinde konuştu.

Seyahatlerde HES uygulaması kullanılacak

Kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasının evden çıkıldığında bir rehber görevi göreceğini söyleyen Koca, "Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek. Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirlerarası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz."

Koca, "İlgili seyahat firması tarafından sağlanıp tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya virüs tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından HES kodu alınabilecek. Tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışacak. HES kodları kişiye özel tekil kodlardan oluşacak. TC kimlik numarası gibi sabit olmayacak. Her paylaşımında farklı bir HES kodu oluşturulabilecek. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın uygulanması hayatımızı kolaylaştıracak. Sosyal hayatın, çalışma hayatın, insan etkinliğin birlikte gerçekleştiği hayata karşı tedbirler gereklidir. Ekonomiler, ticaret, eğitim de salgın karşısında zayıf düştü. Pandemi ile mücadelenin bir cephesi de kültürel hayattan ekonomiye bütün hayatın sağlık bulmasını amaçlayacaktır. Dünya bir gerçeği de idrak etti, her işin başı sağlık cümlesi salgın karşısında gerileyen her şeyi içerir. Ülkemizde sağlığa yapılan yatırımlar büyük bir işarettir. Sağlık yatırımları sosyal refahın şartıdır. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Maske takmadığı gerekçesiyle öğretmene kesilen para cezası mahkemece iptal edildi

Maske takmadığı gerekçesiyle öğretmene kesilen para cezası mahkemece iptal edildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık