Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Sağlık Sağlık-Sen Siverek'te sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadı

Sağlık-Sen Siverek'te sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadı

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkan Yardımcısı Suat Kalkan, yayımlamış olduğu basın açıklamasıyla, Siverek Devlet Hastanesinde hasta yakınları tarafından sağlık çalışanlarına yönelik yapılan saldırıyı kınadı.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2020 Perşembe 17:02
Sağlık-Sen Siverek'te sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadı

Basın açıklamasında sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle hizmet ettiğini belirten Kalkan, “Yetersiz sayıyla, sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız şiddet olaylarına maruz kalması bizi derinden üzmektedir. Tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, hem bakanlığın hem de millet olarak bizlerin ortak sorumluluğudur. Türkiye el birliğiyle, sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıdır. Şiddet uygulayan ya da şiddet uygulamaya meyilli kişilere, bireysel veya toplumsal tepkiler de şiddetin önlenmesinde önemli bir adım olacaktır. Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması, hizmet kalitesinin artmasına büyük ölçüde katkı sunacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Şiddetin önlenmesine yönelik kalıcı ve caydırıcı önlemler alınması artık zaruri bir ihtiyaçtır”

Sağlık çalışanlarının her gün yeni bir şiddet olayına maruz kaldığını ifade eden Kalkan, “Kaybettiğimiz ve yaralanıp tedavi gören arkadaşlarımız gibi her gün tehlike ile karşı karşıyayız. Şifa veren ellerin hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet görmesi bizleri derinden sarsarken bu durumun artarak devam etmesi ise endişelerimizi arttırmaktadır. Şiddetin önlenmesine yönelik kalıcı ve caydırıcı önlemler alınması artık zaruri bir ihtiyaçtır. Şiddetin önlenmesine yönelik toplumsal olarak hareket etmeliyiz. Zor şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının bir de şiddet endişesiyle çalışmaları, hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Çalışanlara yönelik şiddet uygulayanların sağlık giderlerinin SGK tarafından karşılanmaması, özellikle fiziki şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ve ağır hapis cezaları verilmesi dâhil her türlü önlem; artık gözden geçirilmemeli, bir an önce alınmalıdır. 

Basın açıklamasının sonunda Siverek’te sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayına değinen Kalkan, “Siverek Devlet Hastanemizde 07 Ağustos 2020 tarihinde yaşanan hasta yakınları tarafından çalışanlara yapılan çirkin saldırıyı esefle ve nefretle kınadığımızı ve saldırının fail ya da failleri hakkında hukukun ivedi ve aktif olarak harekete geçirilmesi için Şanlıurfa Sağlık sen şubesi olarak adli ve idari soruşturmaların takipçisi olacağımızı tekrar tüm kamuoyuna deklare ediyoruz. (İLKHA)

.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Coronavirus'ten can kaybımız 7 bin 445'e yükseldi

Coronavirus'ten can kaybımız 7 bin 445'e yükseldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık