Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa ŞANLIURFA'DA KUDUZ KARANTİNASI

ŞANLIURFA'DA KUDUZ KARANTİNASI

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAŞANLIURFA'nın Akçakale İlçesi'ne bağlı Yukarıdelen Köyü, kuduz karantinasına alındı.İlçeye bağlı 60 hanelik yaklaşık 400 kişinin yaşadığı Yukarıdelen Köyü'nde

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2008 Cumartesi 22:15
ŞANLIURFA'DA KUDUZ KARANTİNASI
18 yaşındaki Ahmet Ceylan ile 1 keçi, 1 koyun ile 1 kuzu başıboş gezen bir köpek tarafından ısırıldı. Ceylan, yakınları tarafından Akçakale Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alınırken, İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bilgi verildi. İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri, köye giderek, köpek tarafından ısırılan hayvanları kontrol etti. Ahmet Topo'ya ait birer keçi, koyun ile kuzu için, ‘3 ay boyunca sahibi tarafından tedavi edilecek’ raporu verildi. 10 gün gözlem altında tutulan köpeğin ölmesi üzerine başı kesilerek Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Laboratuarı'na gönderildi. Yapılan incelemede köpek kuduz çıkınca köy karantinaya alındı. 6 ay boyunca köye hayvan giriş çıkışı yasaklandı, ‘Bu köyde kuduz vakası var. Hayvan giriş ve çıkışı yasak’ tabelası asıldı. Köylüler de kuduzla ilgili bilgilendirildi.

Kuduz olduğu belirlenen köpek tarafından sağ bacağından ısırılan Ahmet Ceylan, utandığı için kimseyle görüşmezken ağabeyi İsa Ceylan, “Kardeşim hayvanları otlatmaktan geldiği sırada bir köpeğin saldırısına uğradı. şimdi bütün köylü olarak hepimiz çok korkuyor ve tedirgin oluyoruz. Köyümüzde çok sayıda başıboş gezen köpekler var bunların biran önce itilaf edilmesi gerekiyor” dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık