Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa ŞANLIURFALI ŞEHİDİN AİLESİ RESMİ TÖREN İSTEMEDİLER

ŞANLIURFALI ŞEHİDİN AİLESİ RESMİ TÖREN İSTEMEDİLER

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAAmbulansta tabuta sarılı bayrağı çıkardılar, saygı atışı yaptırmadılarHAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'nde Irak sınırındaki Aktütün Karakolu'na cuma gecesi PKK'lı teröristlerin baskın girişiminde şehit olan 6 askerden jandarma er (Ayrıntılı Fotoğraf Haberin Devamında)

Giriş Tarihi: 12 Mayıs 2008 Pazartesi 00:50
ŞANLIURFALI ŞEHİDİN AİLESİ RESMİ TÖREN İSTEMEDİLER
21 yaşındaki Eyyüp Dağtekin, memleketi Şanlırufa'nın Ceylanpınar İlçesi'ne bağlı Yukarı Doruklu Köyü'nde toprağa verildi. DTP Ceylanpınar İlçe Başkanı Ahmet Dağtekin'in yeğeni olan şehit için Dağtekin Ailesi resmi tören yapılmasını istemedi. Şehit oğlu için ağıt yakan 46 yaşındaki İbrahim Dağtekin, “Eyyüp te ez berdam kuda çüy - Beni bırakıp nereye gittin Eyyüp) diye gözyaşı döktü.
PKK'lı teröristlerin hain saldırısında şehit düşen 6 askerden Eyyüp Dağtekin'in cenazesi dün Şanlıurfa Devlet Hastanesi morguna getirildi. Şehit Eyyüp Dağtekin için bu sabah Ceylanpınar Kaymakamlığı bahçesinde düzenlenmesi planlanan resmi tören, provokaskon yapılacağı ihbarı üzerine iptal edildi. Ailenin tören istemediğini bildirmesi üzerine yetkililer, resmi törenin Devlet Hastanesi morgu önünde yapılması kararlaştırıldı.
Morg önündeki törene şehit erin babası İbrahim Dağtekin, 50 kadar yakını ile birlikte geldi. Ayakta durmakta güçlük çektiği görülen İbrahim Dağdekin, sık sık Kürtçe ağıt yaktı. Yakınları ve askeri yetkililer tarafından teselli edilen şehit babası, bir asker tarafından yakasına takılması için verilen oğlunun fotoğrafını görünce hıçkırıklara boğuldu.
KOMUTAN ŞEHİT BABASININ ELİNİ ÖPTÜ
Törene katılan Şanlıurfa İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Zafer Topsakal, şehit babası İbrahim Dağtekin'in elini öperek başsağlığı diledi. Albay Topsakal daha sonra gözyaşı döken bir şehit yakınına da sarılarak teselli etti. Şehit erin Türk bayrağına sarılı tabutunun morg önüne getirilişi sırasında baba Dağtekin ile yakınları sinir krizi geçirdi.
Hastanedeki törene Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, AKP Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren, İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Cici, Emniyet Müdürü Kutlay Çelik ile hastanede bulunan vatandaşlar katıldı.
Şehit erin özgeçmişinin okunması ardından yeniden omuzlara alınan şehit erin tabutu, ambulansa konularak toprağa verileceği Ceylanpınar'ın Yukarı Doruklu Köyü’ne uğurlandı. Tabutun uğurlanışı sırasında da şehit erin yakınları gözyaşına boğulurken, bazıları da ambulansa girerek tabuta sarıldı.
Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren, şehit erin fotoğrafını babası İbrahim Dağtekin'e verdi. Vali Yusuf Yavaşcan ve askeri yetkililer de başsağlığı diledi.
BAYRAK ALINDI, SAYGI ATIŞI YAPILMADI Şanlıurfa Devlet Hastanesi morgu önünde düzenlenen resmi törenin ardından şehit Eyyüp Dağtekin’in Türk bayrağına sarılı cenazesi 150 kilometre uzaklıktaki Ceylanpınar İlçesi'ne bağlı Yukarı Doruklu Köyü’ne getirildi.
Kürtçe ağıtlarla ve zılgıtlarla karşılanan cenazeyi gören yakınlarından bazıları baygınlık geçirdi. Köy mezarlığının yanına gelen ambulanstan çıkarılan tabuttaki Türk bayrağının olmadığı dikkati çekti. Bayrağı yolda ambulansla gelen bir yakının çıkardığı belirtildi.
Mezarlıkta bayraksız tabut musalla taşına konuldu ve yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla kılınan namazın ardından şehit Dağtekin burada toprağa verildi. Köyde cenaze toprağa verilirken Dağtekin ailesinin isteği üzerine hiçbir askeri ve mülki yetkili bulunmadı.
DTP Ceylanpınar İlçe Başkanı Ahmet Dağtekin, yeğeni şehit er Eyyüp Dağtekin'in toprağa verilmesi sırasında saygı atışı istemediklerini söyledi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık