Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Siverek Özgür-Der den Kuran da İmtihan Bilinci Semineri

Siverek Özgür-Der den Kuran da İmtihan Bilinci Semineri

Sinan Yarıcı/SiverekSiverek Özgür-Der Temsilciliği tarafından dernek binasında "Kuran'da İmtihan Bilinci" konulu seminer Semineri

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2009 Pazar 21:36
Siverek Özgür-Der den Kuran da İmtihan Bilinci Semineri
ŞANLIURFA- Siverek Özgür-Der Temsilciliği tarafından “Kur’an’da İmtihan Bilinci” konulu bir seminer düzenledi. Seminerin sunumunu Siverek Özgür-Der temsilcisi Cemil Yeşildağ tarafından yapıldı.
 
Sunumuna ayetlerden hareketle “Kuran da imtihan bilinci”ni anlatmaya çalışan YEŞİLDAĞ insanların çeşitli sebeplerle savrulduklarını ve sekülerleştiklerini belirterek şöyle devam etti.
 
“İslam yüzünü dünya yaşamının her alanına çeviren bir dindir. Gerek siyasal, gerek sosyal, gerekse de ekonomik alanlarda da insanlar sürekli bir şekilde imtihan halindedirler. Bizler Müslümanlar olarak geçmişte yapılan hatalara düşmemeli ve İslam’ı dünya hayatından soyutlaştırmamalı aksine İslam’ı yaşamımızın her alanına yaymalıyız. Zira Allah(c.c) yüce kitabımız kuran-ı kerim’in En’am suresinin 162. ayetinde “De ki; şüphesiz benim namazım, ibadetim hayatım ve ölümüm âlemlerin rabbi olan Allah içindir.” Diye buyurmaktadır ve hayatımızın her alanının diri bir inanç ve imtihan bilinciyle Allah rızası için olmasını emrediyor. Bizler İslam’ı yaşamın her alanına yayarken de herhangi bir alana sapmaktan da şiddetle kaçınmalıyız”
 
Yalnızca “iman ettik” demekle kurtuluş olmaz. İman iddiamızı ispatlamak ta gerekir
 
Sadece iman ettik demekle kurtuluşa eremeyeceğimizi Rabbimiz yüce kur’anda defalarca bizlere bildirmektedir. Bizler söylem olarak iman ettik demeli ve bu imanımızı salih amellerle de desteklemeliyiz. Bu durumu Allah (c.c) Ankebut suresi 2–7 ayetlerinde şöyle buyurmaktadır. “İnsanlar, (sadece) "İman ettik" diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar? (2)
 
Allah insanları çeşitli şekillerde sınayacaktır.
 
Şüphesiz biz, yeryüzü üzerindeki şeyleri ona bir süs kıldık; onların hangisinin daha güzel davranışta bulunduğunu deneyelim diye. (Kehf–7)
 
Sizden önce gelip-geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki, sonunda elçi, beraberindeki mü'minlerle; "Allah'ın yardımı ne zaman?" diyordu. Dikkat edin. Şüphesiz Allah'ın yardımı pek yakındır.  (Bakara–214)
 
Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara–155)
 
Ayetleri ile sunumuna devam eden Yeşildağ,  yine bu sınama araçları karşısında insanın Allah rızasını tercih etmesi gerektiğini belirtti ve bu durumu Tevbe suresinin 24.ayeti ile belirtti. De ki: "Eğer babalarınız, çocuklarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, az kâr getireceğinden korktuğunuz ticaret ve hoşunuza giden evler, sizlere Allah'tan, O'nun Resulü’nden ve O'nun yolunda cihad etmekten daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyedurun. Allah, fasıklar topluluğuna hidayet vermez.
 
Cemil YEŞİLDAĞ sunumunu şu sözlerle bitirdi ; “İslami mücadele, uzun, meşekatli fakat şerefli ve aydınlık bir yürüyüştür bu yürüyüşte her an için diri bir iman ve imtihan bilinciyle hareket etmeyi rabbim bizlere nasip etsin.” dedi

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık