Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi SİVEREK SES İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPACAK

SİVEREK SES İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPACAK

Siverek Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası sağlıkçıların çalışma şartlarının iyi olmadığını belirterek 14 Mart 2015 tarihinde iş bırakma eylemi yapacak.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2015 Cuma 14:06
SİVEREK SES İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPACAK

Siverek Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası sağlıkçıların çalışma şartlarının iyi olmadığını belirterek 14 Mart 2015 tarihinde iş bırakma eylemi yapacak.

İlçenin güney mahallesinde bulunan toplum sağlık merkezi önünde toplanan ses üyeleri basın açıklaması düzenledi. Basın Açıklamasını Besim Altın okudu. Altın yaptığı açıklamada; 14 Mart Sağlık Haftasındayız. Sağlığımız ve haklarımız için, halkımızın sağlığı için bugün aciller dışında sağlık hizmeti üretmiyoruz. Sayın Sağlık Bakanı bu kararımızı duyunca demiş ki; “Her şey iyi giderken bu iş bırakmaya anlam veremiyorum.”

Birlikte bir bakalım isterseniz tabloya. İyi olanı bulalım birlikte. Bakın bizler nasıl, hangi koşullarda çalışıyoruz: Özelde ciro, kamuda performans baskısı, Yönetici/amir baskısı, kötü muamele, yıldırma, Şiddet tehdidi, Havasız, penceresiz, aydınlatmaları kötü çalışma alanları, Kendi görevimiz olmayan işleri yapmaya zorlanma, İş güvencesiz, taşeron sistemi, Her gün başka bir semt polikliniğine rotasyonlar, Özellerde aylarca maaşsız çalışma, Öğle yemeği için verilebilen yarım saatlik aranın dışında molasız, adeta nefes almadan çalışma, Polikliniklerde günde 80, 100, 150 hasta bakılması, Birinci basamakta 2000 yerine 3600 kişiye varan bir nüfusa hizmet verilmesi, Bir gün gündüz bir gün gece çalışılan acil servislerdeki mi zaman tek bir hekimin günde 500 hasta bakması,36 saat kesintisiz çalışma, servis nöbeti tutan öğretim üyeleri,7 gün 24 saat icap nöbet ive bütün bu ağır çalışmanın sonunda, emeklilikte sefalet ücreti.

Yani; Çalışma ortamları sağlıksız, çalışma temposu sağlıksız, çalışma süreleri sağlıksız, dinlenme süreleri sağlıksız, nöbet ortamları sağlıksız. Âdeta bir kölelik düzeni. Anayasa’nın yasakladığı angarya serbest olmuş, namus ve şeref üzerine edilen Anayasa’ya bağlılık yemini unutulmuş. Bu tablo biz sağlık çalışanları için de hastalarımız için de iç açıcı değildir.

Halkımız için durum nasıl, peki? Sağlıkçıların çalışma şartları bu iken, hastalarımızın sağlıklı olabilmesi mümkün mü? Kim bu şartlarda iyi sağlık hizmeti aldığını söyleyebilir. Kim ister 100.veya 150. hasta olarak muayene olmayı, Sağlık Bakanlığı’nı uyarıyor ve talep ediyoruz:

Nöbet ücretlerine %50 zam yapıyoruz! diyerek sağlık çalışanını daha fazla çalıştırmaya yönetlik palyatif uygulamaları değil, insanca yaşayacak ve emekliliğe yansıyacak temel ücret istiyoruz.

Yıllarca haftada 40 saatlik yasal sürenin çok üzerinde ve ağır koşullarda çalıştığımız halde bugüne dek bir türlü verilemeyen fiili hizmet zammını talep ediyoruz.

2007 sonrası hemşirelik mesleğine açıklık getiren yasa ve yönetmelik hükümlerinin gereğini yapmadığınız gibi, bu hükümleri kısa bir süre sonra ardı ardına yaptığınız başka düzenlemelerle işlemez hale getirdiniz. Böylece meslek yok olma aşamasına geldi. Bu duruma son vermek üzere gereken düzenlemeleri derhal yapınız.

Nitelikli sağlık hizmetine bütün yurttaşlarımızın ücretsiz ulaşabilmesini talep ediyoruz.

Bakanlığa çağrımızdır. Birinci basamakta çalışanlarına her gün yeni bir görev dayatmaktan vazgeçin.

Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Ocak ayı başından beri her Cumartesi günü olduğu gibi 14 Mart’ta da aile hekimlerinin ve ASM çalışanlarının nöbet direnişinin süreceğini buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz dedi.

www.siverekgenclik.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık