Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Gündem Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlendirmesi çalıştayı

Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlendirmesi çalıştayı

Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlendirmesi çalıştayı düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2019 Pazartesi 11:20
Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlendirmesi çalıştayı

Dicle Üniversitesi, DÜ- KUYAM, Siverek Kaymakamlığı ve Siverek Belediyesi işbirliği ile Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlerndirilmesi çalıştayı düzenlenecek.

Siverek tarihi kent merkezi; farklı dinlere ait ibadet mekânları, hanlar, hamamlar ve birçok geleneksel evden oluşan zengin bir tarihi dokuya sahiptir. Son yıllara kadar geleneksel niteliklerini büyük ölçüde koruyan kent dokusu; nüfus artışı ve çarpık kentleşmenin etkisiyle özgün halini hızla yitirmektedir. Siverek’teki mimari mirasın tespit edilmesi belgelenmesi ve bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılması çalışmalarına katkı sunulması amacıyla “Siverek Mimari mirasının korunması ve değerlendirmesi” konulu bir çalıştay düzenlenmesine karar verilmiştir. Çalıştay; Siverek’in tarihi, kültürü, sosyal yapısı ve miras ile ilgili çalışmalar yapmış araştırmacılar ile restorasyon ve koruma uzmanları bir araya getirmeyi ilgili kurum temsilcileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı ve çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Çalıştay sonucunda Siverek'in mimari mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için bir yol haritası hazırlanacaktır.

25 Nisan 2019 Perşembe günü Siverek Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan çalıştaya; Dicle Üniversitesi’nden ve Siverek'ten uzmanlar katılacak.

www.siverekgenclik.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye'de son 24 saatte Covid-19'dan 72 kişi öldü

Türkiye'de son 24 saatte Covid-19'dan 72 kişi öldü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık