Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi SİVEREK’TE ÇÖZÜM SÜRECİ KONFERANSI

SİVEREK’TE ÇÖZÜM SÜRECİ KONFERANSI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Gazeteci Nevzat Çiçek’in katıldığı "Çözüm Sürecinin Seyri ve STK'ların Çözüme Katkısı" konulu konferans düzenlendi.

Giriş Tarihi: 1 Mart 2015 Pazar 18:46
SİVEREK’TE ÇÖZÜM SÜRECİ KONFERANSI

ŞANLIURFA- Siverek Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından, Siverek Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde, Gazeteci Nevzat Çiçek’in katıldığı "Çözüm Sürecinin Seyri ve STK'ların Çözüme Katkısı" konulu konferans düzenlendi.

Program dernek gönüllüsü Yakup Öztürk tarafından okunan Kur’anı kerim ile başladı. Selamlama konuşmasını yapan dernek sorumlusu Mahmut Akyolcu, çözüm süreci ile ilgili dün hükümet ve HDP heyetinin görüşmesine dikkat çekerek yaşanan gelişmeyi Söyleyeceklerinin birçoğunu söylememe veya haklarını saklı tutma olarak değerlendiklerini söyledi.

Programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci Nevzat Çiçek, rejimin çözüm sürecine ihtiyaç duymasının en önemli sebeplerinden birinin kitle iletişim araçları olduğunu söyledi. Rejimin, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte uyguladığı paradigmanın günümüzde iflas ettiğine dikkat çeken Çiçek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun idarecileri bu paradigmanın bu şekilde gitmeyeceğini artık kendileri de görmeye başladılar. Bir zamanlar din meselesinden başladılar, İskilipli Atıf Hocadan, Şeyh Said’ten, Esad Erbilli Hazretlerinden, İzmir suikastından, Bolu, Düzce ayaklanmalarından, Dersim sürecinden hatta 1960 Sivas olayına kadar bir baskı sistemi ile bu sistemi ayakta tuttular. O zaman kitle iletişim araçları yoktu, o zaman insanların birbirleri ile etkileşimi yoktu. Şu an geldiğimiz noktada artık insanların birbirleri ile olan etkileşimini görüyoruz. Şu an mağarada yaşayan bir insan bile uydusunu takınca İstanbul’daki en lüks otelde yaşayan biri ile aynı hakka sahiptir. Devlet paradigması içerisinde siz baskıcı yöntemlerle bir şekilde bunu engelleme şansına sahip olabilirdiniz. Ama özellikle bu kitle iletişim araçlarının geliştiği bir yerde rejimin bunu gerçekleştirme şansı olmadı” dedi

Cumhuriyet rejiminin sorunlu kurulduğuna dikkat çeken Çiçek, “ Cumhuriyet sorunlu kurulmasaydı, biz bugün Kürt meselesini, azınlıkları, Müslümanların meselesini, daha doğrusu normalleşme sürecini sancılarını bu kadar yaşamazdık. Ülkücüde, Kürdü de, Müslüman’ı da işkenceye uğradığını sistemden muzdarip olduğunu dile getiriyor” dedi.

Programın sonunda Siverek-Der Başkanı Celal Koç tarafından Gazeteci Nevzat Çiçek’e plaket verildi.

Yusuf Sarı /www.siverekgenclik.com

FOTO GALERİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık