Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa SİVEREK'TE YÜZ YILA AŞKINDIR SÜREN GELENEKLER DEVAM EDİYOR

SİVEREK'TE YÜZ YILA AŞKINDIR SÜREN GELENEKLER DEVAM EDİYOR

MEHMET SEZGİN / SİVEREK Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yüz yıllardır süren bazı gelenekler halen yaşatılıyor.İlçede bazı aileler  ilk adımı atan ve ilk dişini çıkaran çocuklar için tören düzenleniyor. İlçede gelenek ve göreneklerine bağlı ailelerin çocuklar için

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2007 Salı 20:20
SİVEREK'TE YÜZ YILA AŞKINDIR SÜREN GELENEKLER DEVAM EDİYOR
 bu geleneği uyguladıklarının belirten araştırmacı yazar Ramazan Özgültekin konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi’’İlçemizde yüz yıllardan bu güne yaşatılan gelenekler azalmakla birlikte bazı aileler tarafından bu gelenekler devam ediyor.     Bazı aileler  İlk adım atan çocuk için Köstek kesme ve ilk dış çıkaran çocuklar için hedikli dağıtma merasimi  düzenliyor. Köstek kesme: Bu tören için ilk adım atan çocuk bir buğday elenen eleğin içine bırakılır eleğin içine nohutlu şeker bırakılır çocuk eleğin içine oturtularak iki ayağı ince çekilince kopacak bir iple bağlanılır. Çocuğun ayağında ki ipi koparan ipi koparıp nohutlu şekeri alıp kaçmaya çalışırken ailenin en yaşlı kadını kaçanın ardından bir tas su fırlatır su fırlatmanın amacı çocuğun sağlıklı koşmasını dilemek.İlk diş çıkaran çocuk için bir kazanda buğday nohut ve baharat karışımıyla hedik  hazırlanır.Hazırlanan hedikten  yakın kapı komşulara birer tabak ikram edilir.Bu gelenekle  aile içinde ki çocuğun ilk diş çıkarttığı komşulara  duyurulur’’dedi.
   Torunu için evinde köstek kesme töreni düzenleyen  Kudret Sezgin  yaptığı açıklamada’’biz geleneklerimize bağlı olduğumuz için tüm çocuklarımıza ve torunlarımıza  köstek kesme ve hedik dağıtma  törenlerini yaparız.İlk adımı atan torunum Semanur için  köstek kesme merasimini aile içinde yaptık’’dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık