Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Gündem "Üç aylar, gafletten uyanmanın, arınmanın adıdır"

"Üç aylar, gafletten uyanmanın, arınmanın adıdır"

Mübarek üç aylar ve bu gece ihya edilecek Regaip Kandili münasebetiyle açıklama yapan Şanlıurfa İl Müftüsü Mehmet Taştan, bu günlerin topluca müminlerin ibadete yöneldiği aylar olduğunu vurguladı.

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2020 Perşembe 15:49

Müftü Taştan, "Bizleri İslam'la şereflendiren, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ümmet eyleyen ve mübarek üç aylara (Recep, Şaban ve Ramazan) kavuşturan Yüce Rabbimize hamdolsun. Ümmetine ibadet ve itaati, tövbe ve istiğfarı, dua ve niyazı öğreten Resûl-i Ekrem'e salat ve selam olsun." duasıyla sözlerine başladı.

"İlahi rahmet ve mağfiretin varlık âlemini kuşattığı aylardır"

Peygamber Efendimizin Recep ayı girdiği zaman: 'Allah'ım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur.' diye dua ettiğini belirten ve bu gece Regaip Kandil'ini ihya edeceğimizi hatırlatan Taştan, "Yüce Rabbimizin sayısız lütuf ve ihsanı ile ömrümüze bereket, ruhumuza sükûnet katan üç aylara kavuştuk. Perşembe gününü Cuma'ya bağlayan gece ise inşallah Regaip gecesini idrak edeceğiz. Cenâb-ı Hakk: 'Rabbinizin mağfiretine ve genişliği göklerle yer kadar olan, Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun.' buyuruyor. Üç aylar, gafletten uyanmanın, kulluk bilinciyle arınmanın adıdır. Üç aylar, her yıl heyecanla gelişini beklediğimiz nadide zamanlardır. İlahi rahmet ve mağfiretin varlık âlemini kuşattığı, müminlerin topluca ibadete yöneldiği aylardır." dedi.

"Rabbimizin kulları için açtığı sonsuz lütuf kapılarının ilki Recep ayıdır. Bu ay, Cenâb-ı Hakk'a iman ve ilticamızın, Resulullah'a itaat ve muhabbetimizin nişanesidir. Recep ayında, iki mübarek gece gönül hanemize misafir olur. Bunlardan biri Regaip gecesidir. Regaip, bütün istek ve arzularımızı Allah'ın rızasına bağlamaya çalışmak demektir. Bu gece, akıp giden hayatımızda asıl kazancımızın Rabbimize yönelmek, kulluk sözümüzü tutmak olduğunu bize öğretir. Diğeri ise Sevgili Peygamberimizin ümmetine emaneti olan Mescid-i Aksa ile bütünleşen Miraç Gecesi'dir. Miraç, maddi heveslerden manevi değerlere geçmeyi, fani olandan baki olana yücelmeyi bizlere hatırlatır." ifadelerini kullandı.

Şaban ayının içerisinde de Berat Gecesi'nin bulunduğunu belirten Müftü Taştan, "Recep ayından sonra, ruhen ve bedenen Ramazan'a hazırlandığımız Şaban ayı karşılar bizi. Şaban'ın ortasında parlayan Berat gecesi, duaların kabul olduğu gece, kederden ve ilahi cezadan kurtulmanın, af ve afiyete kavuşmanın Allah'a kullukta gizli olduğunu bizlere hatırlatır." dedi.

Ramazan Ayı ve içerisinde bulunan Kadir Gecesi'nin de önemine değinen Müftü Taştan, "Üç ayların sonuncusu, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan-ı şeriftir. Ramazan; oruç, Kur'an, infak, zekât, arınma ve tefekkür ayıdır. Ramazanın son günlerinde kadrini bilenler için bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini ihya ederiz. Ve nihayet Rabbimize itaatkâr bir kul olmanın mutluluğuyla bayrama erişiriz.

Görevlerimiz. Bu mübarek gecelerle ilgili özel nafile namaz yoktur. Fakat bu geceleri vesile ederek nafile namaz kılmak, Kur'an'ı Kerim okuyarak üzerinde düşünmek, tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur. Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi Vesellem) Kadir Gecesi'nde nasıl dua edebileceğini soran Hz. Aişe validemize, Peygamber Efendimiz, ' Ey Allah'ım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet' diye dua etmiştir." şeklinde konuştu.

Müftü Taştan, sözlerini, "Rabbimize gönülden bağlanmak, O'na hakkıyla ibadet etmek ve güzel ahlaka uygun bir hayat sürmek için üç ayları fırsat bilelim. Hata ve günahlarımıza tövbe edelim. Varsa kötü alışkanlıklarımızı terk edelim. Haktan ve hakikatten, iyiden ve güzelden yana yeni bir sayfa açalım. Mahzun gönüllere neşe ve sevinç taşıyalım. 'Ben' duygusundan sıyrılıp 'biz' olmanın şuuruna varalım. Böylelikle dünyada ve ahirette huzura erelim. Bu vesileyle mübarek üç ayların ve Regaip Gecesi'nin milletimize ve ümmet-i Muhammed'e hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Cenab-ı Hak, Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kılsın ve bizi Ramazan'a kavuştursun." temennileriyle sonlandırdı. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vali Erin: “Bu milletin iradesine hiç kimse ipotek koyamaz”

Vali Erin: “Bu milletin iradesine hiç kimse ipotek koyamaz”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık