Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Gündem Vali Erin: 50 bin hektarlık alan ağaçlandırılacak

Vali Erin: 50 bin hektarlık alan ağaçlandırılacak

Şanlıurfa'da "Zeytin Temalı Ağaçlandırma Uygulama Projesi" kapsamında, zeytin fidanı dikilen alanlarda incelemelerde bulunan Vali Abdullah Erin yetkililere, fidanların bakımı için azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2020 Cumartesi 11:41
Vali Erin: 50 bin hektarlık alan ağaçlandırılacak


Şanlıurfa'da Yemyeşil Urfa Platformunun talebi üzerine, valilik öncülüğünde başlatılan "Zeytin Temalı Ağaçlandırma Uygulama Projesi" ile ilk yıl 10 milyon, önümüzdeki 20 yıllık sürede ise toplamda 100 milyon fidanın toprakla buluşturulmasının hedeflendiğini hatırlatan Vali Erin, projenin Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında başlatıldığını ve ilk etapta tarım dışı hazine arazilerinden 50 bin hektarlık alanın ağaçlandırılacağını belirtti.

Eylül ayından itibaren ağaçlandırma çalışmalarının taşlık, kayalık alanlarda başlatıldığına dikkat çeken Vali Erin, bu alanlarda bitkinin yaşaması için dikilen fidanların bakımı ve sulamasının ihmal edilmemesinin gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa Valiliği himayesinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen ağaçlandırma projesi ile il genelinin yüzde 10 ile 15'lik kısmının ağaçlandırılmasının amaçlandığı proje kapsamında, zeytin, Antep fıstığı, badem, kızılçam, servi, okaliptüs, dut, çınar ve tespih ağacı fidanları kullanılacak. 2 bin 500-3 bin kilometrekare alana yayılacak ağaçlandırma çalışmalarının maliyetinin, Orman Genel Müdürlüğü 2019 yılı birim fiyatlarına göre, 2 milyar TL olacağı tahmin ediliyor.

Vali Erin, ŞURKAV adına düzenlenen ağaçlandırma sahasındaki incelemelerinin ardından aynı bölgede yapımı devam eden cami inşaatında da incelemelerde bulundu.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vali Erin: “Bu milletin iradesine hiç kimse ipotek koyamaz”

Vali Erin: “Bu milletin iradesine hiç kimse ipotek koyamaz”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık