EĞİTİM GÖNÜLÜLERİ BU KEZ AŞI İÇİN SEFERBER OLDU

MEHMET SEZGİN / SİVEREK Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde devam eden karma aşı ve 15-  45 yaş kadınların aşılanmaları devam ederken,  ilçeye bağlı Böğürtlen ve Gedik köylerinde yaşayan yaklaşık 80 bayan kısırlık yapıyor diye tetanos aşısı olmayı ret edince devreye ilçe kaymakamı ile daha önce ilçede

EĞİTİM GÖNÜLÜLERİ BU KEZ AŞI İÇİN SEFERBER OLDUeğitime katkı sunmak amacıyla bir araya gelen daire amirlerinin eşleri girdi.   İlçe kaymakamı Seddar Yavuz eşi Selda Yavuz ve daire amirlerinin eşleri söz konusu iki köyü dolaşarak kadınları aşı olmaya ikna çalışması yaptılar. Kaymakam Yavuz ve beraberinde ki bayanlar evleri bir bir dolaşarak aşı olmayan çocukları ve kadınların aşı olması için çalışmalar yaptılar. Bir günlük çalışmayla aşı olmayı ret eden yaklaşık 40 bayan kaymakamın ve beraberinde kilerin yoğun çabaları sonucu aşı olmayı kabul edip çocuklarının karma aşılarının da yaptırdılar.
    Beraberinde ki daire amirlerinin eşleriyle köylerde ki evleri dolaşan ilçe kaymakamı Seddar Yavuz ikna çalışmalarının devam edeceğini belirterek şöyle dedi’’Karcadağ sağlık ocağında ki sağlık çalışanlarımız tüm çabalarına rağmen bazı bayanların aşı olmayı kabul etmediğini bildirmeleri özerine daha önce eğitime katkı çalışmaları yapan ve bu alanda büyük başarı gösteren daire amirlerimizin eşleriyle söz konusu köylere gittik. Köylerde aşıyı ret eden bayanlarımızla görüştük.Aşı olmayı ret eden bayanların yeşillartların ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından aldıkları yardımları iptal edeceğimi   bildirdim.Birileri bölgede  kasıtlı olarak bu aşıların kısırlık yaptığının dedikodusun yaymış vatandaşlarda  bu dedikoduların etkisinde kalmış.Aşı çalışmaları yönünden bir çok medeni ülkenin gerisindeyiz  aşılama sayımız Afrika ülkeleri düzeyinde bu bir utançtır  aşılama hedefimize varıncaya kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.Vatandaşlar aşıya gelmiyorlarsa biz kapılarına kadar gideceğiz’’dedi.


9 Haziran 2007 Cumartesi 17:13

http://www.siverekgenclik.com/haber/egitim-gonululeri-bu-kez-asi-icin-seferber-oldu-1010.html