KAN DAVASI YERİNE KİTAP KAMPANYASI

Mehmet SEZGİN / SİVEREK 2005 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde adli bir cinayete kurban giden Kazım Gönüllü’nün anısını yaşatmak için Gönüllü ailesi ilginç bir yönteme

KAN DAVASI YERİNE KİTAP KAMPANYASIbaşvurdu. Kütüphanesi bulunmayan Siverek Telekom Lisesi’ne tam donanımlı bir kütüphane oluşturmaya karar verdiler. Bu amaçla Kaymakamlıktan gerekli izinler alınarak Türkiye çapında kitap kampanyası başlatıldı. Aile, projeyi kamuoyuna tanıtmak ve kampanyaya destek sağlamak amacıyla www.kazimgonullu.com adıyla bir de internet sitesi kurdu. Web sitesinde; Kazım Gönüllü’nün yaşam öyküsü, projenin tanıtımı, kampanya destek sunanlar, hedef okul, iletişim, fotoğraf albümü, dosya paylaşımı, ziyaretçi defteri gibi bölümler yer almaktadır. “Dünyayı kara cahillere bırakmayın” çağrısıyla kampanyaya oluşturulacak kütüphaneye kitap desteği isteniyor.   Kitap kampanyasının amacının Ulaşmak vatandaşlardan yardım beklediklerinin belirten Kazim Gönüllü’nün Babası Ali Gönüllü’’Silaha karşı en büyük düşman kitaptır. Bölgede başka Kazimlerin ölmemesi için böyle bir kitap kampanyası başlattık. Amacımız yeni açılan Siverek Telekom lisesinde bir kütüphane oluşturmaktır. Kitap bağışı yapmak isteyeler Siverek Telekom lisesine kitap göndere bilirler. Kan davasının ortadan kaldıracak yegâne unsurun eğitim olduğuna inanıyoruz. Kan davası gütmek yerine böyle bir çalışmayı tercih ettik’’dedi.
   Siverek ilçesine bağlı Gerger Köyünde 7 kardeşiyle birlikte yaşayan gönüllü ailesinin kan davasına karşı olduğunun belirten Kazim Gönüllü’nün Kızı Özlem kendisinin Siverek lisesinde eğitimini sürdürdüğünü belirterek şöyle dedi’’Babam iki yıl önce öldürüldü. Biz kan davası gütmek istemedik. Babamın anısına bir kütüphane kurmaya çalışıyoruz kan davasına karşı en büyük silah kitaptır’’dedi.
   İki yıl önce öldürülen Kazim Gönüllü’nün Çocuklar Sadet(18)Özlem(17)Neval(14)Meryem(13)Cemile(11)İbrahim(9)Serhat(6)Merve(3) Babalarının ölümünün den sonra yapayalnız kaldıklarını kan devalarının yaşanmamasını istiyorlar.


14 Kasım 2007 Çarşamba 01:15

http://www.siverekgenclik.com/haber/kan-davasi-yerine-kitap-kampanyasi-1275.html