HAYIRSEVER SİVEREK'LİLER LÜTFEN YARDIM ELİNİZİ BU ÇOCUKLARA UZATIN

MEHMET SEZGİNBir baba….Evi arabası ve elinde varlığı olan 6 çocuk babası bir adam. Çalışan ve ekmeğini kazanan bir babanın içine düştüğü durum ve  telesami hastalığına yakalanan üç çocuğunun tedavisi ve onların yaşamaları için çabalarına . Şahit oldum.  Baba ilk olarak rahatsızlanan çocuğunu doktora götürünce çocuğunu telesami hastası olduğunu

HAYIRSEVER SİVEREK'LİLER LÜTFEN YARDIM ELİNİZİ BU ÇOCUKLARA UZATINöğrenmiş.       Baba yüreği el vermemiş. çocuğunun göz göre göre ölümüne evini satıp çocuğunun tedavisiyle uğraşırken. Diğer 2 çocuğunun da aynı hastalığı taşıdığını öğrenmiş. Kader, serdar ve hakan isminde 3 çocuk hayata daha yeni başlarken yakalanmışlar kötü bir hastalığın pençesine, doktordan doktora koşturan baba evini, arabasını, elinde ne varsa dökmüş yolarda çocuklarının yaşatabilmek için.
      Çocukların hastalığı telesami haftada bir gün Harran üniversitesine götürüp kanlarını değiştiriyor.
     Çocuklarına kan verecek 10 kişi bulmak zorunda kalan baba. 10 kişinin masrafını karşılayıp kan vermeye götürüyor.  Kan vermeye götürdüğü insanların yol ve diğer masraflarını karşılayan baba. Uzun süre sonra bu masrafları  ödeyemez duruma düşmüş. Her hafta 10 kişi bulmak bile bir sorun  .
     Ama baba yüreği dedik ya,  el vermiyor çocuklarının gözleri önünde erimesine yapılan ameliyatların sayısını bile unutan baba çaresizce gelecek hafta kan vermek için hayırsever insan aramaya başlasa da,  nereye kadar sürecek bu arayış . Her geçen gün çocuklarının daha da kötü olduğunu görüyor.
     Düşünün her hafta 8- 10 tane adam bulmak ve bunları Harran üniversitesine  götürüp kan vermelerini sağlamak  10 kişinin masrafları bile başlı başına bir külfet. Ve bunu her hafta yapan baba  yorulmadan çocuklarını yaşatabilmek için çabalıyor.
    Elindekini avucundakini yitiren baba, bir zamandan sonra eş ve dosttan borç etmeye başlamış .Yapılan ameliyatlarla dalakları alınan çocuklar haftanın ilk iki günü normal yaşarken diğer günleri yüzlerindeki renk kararmaya, cansızlaşmaya başlıyor. Ve bananın bir sonraki hafta maratonu başlıyor çaresizce.
      O babayı evinde ziyaret ettik gazeteci ağabeyimle beraber,
Çaresiz  baba anlattı çocuklarının rahatsızlığını ve verdiği mücadeleyi. Bu  hastalığın  en fazla  Akdeniz bölgesinde görüldüğünü ve bunun için Akdeniz anemisi denildiğini söylüyor. Acılı ve çaresiz baba bütün zorluklara rağmen misafirperverliği elinden bırakmıyor.
     Çocuklar yanımıza geliyor, alıştığımız insan rengine benzemiyor yüzlerindeki renkler onlarda hasta olduğunu biliyorlar,  ama gözlerinde ki yaşama sevincini fark etmemek mümkün değil. Çocuklara bakarken başımı önüme eğiyorum yüreğim dayanmıyor.
Ve düşünün o baba çocuklarına her gün bakıyor. Ve çaresizlikler içinde elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bakamıyorum yüzlerine. Baba anlatırken gözleri yaş doluyor, ağlamamak elde değil ki.  Bu acı hangi yüreği yakmaz.
       Çok uzakta değil yaşadığımız bu kentin güney mahallesinde. Oturuyor evini sattığı için kirada oturan bu fedakâr babaya bir yardım eli uzatılmazsa sonucunu yazmak bile istemiyorum.
      Hasta 3 çocuğa gerekli 30 bin YTL,  bu para ile hayatları kurtulacak okula gidecek ve onlar da bu memlekete birer yararlı insan olarak büyüyecek.
     Evet, 30 bin YTL para bulunursa gerekli kitler alınacak ilik nakli yapılacak çocuklar sağlığına kavuşacak. Üç çocuğun hayatın 30 bin YTL ye bağlı olduğunu düşünün.
     Millet olarak yardımseveriz. Bazılarımız bir gece içki masasında harcadığımız paranın bir kısmını verebiliriz.  kimseyi içtiği için yadırgamıyorum elbette içki içmek doğal bir şey fakat bir gecelik harcamayla kurtulacak bu üç çocuğa yardım edilebilir. 5 yıldızlı bir otelde bir gecelik masrafı bile karşılamayan bu paraya muhtaç üç yürek var.
    Ve uzatılacak bir yardım elinin ne kadar önemli olduğunu düşünün.


31 Ağustos 2006 Perşembe 18:42

http://www.siverekgenclik.com/haber/hayirsever-siverekliler-lutfen-yardim-elinizi-bu-cocuklara-uzatin-573.html