Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Zazaca Dili Yok Olmasın Diye İmza Kampanyası Başlattılar

Zazaca Dili Yok Olmasın Diye İmza Kampanyası Başlattılar

Haberikra.com UNESCO'nun yayımladığı, "Türkiye'de 15 dil tehlike altındadır" verileriyle harekete geçen Miraz Dergisi, Zazaca dilinin korunması ve devlet tarafından güvence altına alınması için imza kampanyası başlattı.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2009 Çarşamba 09:40
Zazaca Dili Yok Olmasın Diye İmza Kampanyası Başlattılar
ŞANLIURFA- Malatya'da yayımlanan ve tamamı Zazaca olan Miraz Dergisi, UNESCO tarafından açıklanan Türkiye'de 15 dil tehlike altındadır verileriyle Harekete geçti.

Miraz Dergisi Editörü Filolog İsmail Söylemez, Haberikra.com sitesine yaptığı açıklamada, “ Zazaca dilinin koruma altına alınması için uzun zamandır bir çalışma yapmayı düşünüyorduk. UNESCO'nun açıkladığı “Türkiye'de 15 dil tehlike altındadır” verileriyle harekete geçtik. Zazaca birçok dilbilimcinin tespit ettiği gibi çok ciddi olarak yok olma tehdidi altındadır.

Bizler anadilimiz Zazaca'nın yok olmasını istemiyoruz. Bu nedenle Zazaca'nın varlığını sürdürebilmesi ve yok olma tehlikesinden kurtarılabilmesi için herhangi bir dilin ihtiyaç duyduğu yaşam ortamının oluşturulması gerekir.” Dedi.

Zazaca dilinin korunması için imza kampanyası başlattıklarını belirten Söylemez,” "Zazaca İçin Demokratik Haklar İstiyoruz" İmza Kampanyasına www.miraz.biz adresinden ulaşabilirsiniz" dedi.

Haber Linki

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık