Siverek Haber

Siverek Haber

TUTARSIZLIK(LARIMIZ)


22 Nisan 2011 Cuma 00:00
Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? (61/2) 

Çağımız insanı özerinde birçok olumsuz manevi hastalılar bulunmaktadır.

Bu hastalıklar bir insanda birden fazla emare gösterebilmektedir

İnsanların çıkar uğruna birbirlerine karşı yaptıkları komplolar, birbirlerini karalamalar, gıybetler, kıskançlıklar, çekememezlikler ve daha neler neler.

İnsanlarımızda bulunan bunca hastalığın en tehlikelisi kanaatimce tutarsızlık hastalığıdır.

Bu tutarsızlık öyle büyük bir hal almış ki, artık birçok insan arasında güvene dayalı dostlukların kalmamasına neden olmuştur.

Bu gibi hastalıklara yakalananların dün dediği bugüne ve bugün dediği yarına uymamaktadır. Tutarsızlıkları bununla da kalmamaktadır. Bu hastalığın başka bir emaresi de insanların söylediği, savunduğu şeylerin tam tersini savunmaktır.

Örneğin: Kürt kültürü, dili için mücadele ettiğini bunların kaybolmaması için çalıştığını iddia eden birçok insanın yaşayışına baktığımızda çocuklarıyla Türkçe konuştuğunu çocuklarının Kürtçeyi bilmediğini görüyoruz. Bu savunu yaşamı ile tezat oluşturmaktadır.

Bunların yanında Kürtçe konuşulması gerektiğini, konuşmayanları ağır dillerle eleştirin birçok insanında bu meramlarını Türkçe dillendirdiğine şahit oluyoruz

Bu hastalığı her camiada görmek mümkündür.

Aydın geçinen halka yol göstermeye çalışan birçok insana rastlıyoruz. Bu insanlar halkı kandırdıklarından, halkın emeklerini sömürdüklerinden yörenin ağalarını, şeyhlerini eleştirmekteler ve halkın refaha ulaşması için bu gibi insanlardan kurtulmak gerektiğini dillendirirler.

Bir müddet sonra bu gibi insanların şiddetle eleştirdiği bu gibi kişilerin dizleri kenarında çömelip sesiz, sesiz oturduklarına şahit oluyoruz.

Çok uzun bir zaman değil, daha birkaç ay öncesine kadar iktidar partisini eleştiren Müslüman halka ve özelikle Müslüman Kürt halkına en büyük tehlike olarak AKP ‘yi gösteren insanların bugün bu partiden milletvekili olmak için aday adayı olduklarını gördüğümüzde “pes doğrusu” demekten geçemiyorum.

Bu gibi insanları Rabbimiz Yüce Kuran’da çok güzel bir şekilde azarlamıştır. “Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?” diyerek aslında bu gibi insanların yalnızca kendilerini kandırdıklarını beyan etmektedir.

İnsanın sözleri ve amelleri birbirlerine uyduğu zaman bir değer kazanır.

Söz ve amelleri birbirlerine uyan insanlar ancak halka örnek olur ve yol gösterebilir.

İster düşüncesini savunalım ister savunmayalım düşüncelerinde ilkeli olan kişiler, insanlar arasında saygı görebilir.

Hz Ali’nin dediği gibi “ söz insanın ağzındayken söz insanın esiridir ama bir kere söz ağızdan çıktımı o zaman insan o sözün esiri olur.”

Bu hastalığa kapılanların hepsi daha önce dillendirdikleri sözlerin esiri durumundadır.

Nereye giderlerse gitsinler ne olursa olsunlar onların söyledikleri, savundukları şeylerin tam tersliğini yaparak hareket etmeleri onlara çok şey kaybettirecektir.

Bu gibi insanlara yine Allah cevap vermektedir.

Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir nefretle karşılanır. (61/3)

Sözü ve özü bir olan bir toplum dileği ile.
NOT: Tutarsız olmayan sözü ve özü bir olan değerli insanları bu yazımızın dışında tutuyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık