Siverek Haber

Siverek Haber

Muhammed Nur

28 ŞUBAT SÜRECİ VE SİVEREK 14


Muhammed Nur
28 Şubat 2018 Çarşamba 00:16

28 Şubat’ın etkileri sadece üniversiteler, Kur’an kursları ve camilerle sınırlı değildi. 28 Şubat süreci hemen hemen toplumun her kesiminde etkilerini göstermişti. Batı çalışma grubu denilen yapı, gümüş yüzük takan, sünnete uygun sakal bırakan, tesettürlü olan, başörtüsü eylemlerine katılan, namaz kılan, cami ve Kur’an kurslarına giden, rejimleri için zararlı olarak gördükleri herhangi bir cemaatin sohbetlerine katılan herkesi fişliyordu.

28 Şubat sürecinin baskılarına direnç gösteremeyen bazı Müslümanlar maslahat gereği! İslami çalışmalarını sonlandırarak, sakallarını keserek, Müstehcen gazeteleri arka cebinde taşıyarak, gümüş yüzüklerini çıkararak çeşitli takiyelerle, sürecin şerrinden emin olmak istiyorlardı.

Bazı Müslümanlar için ise bu süreç imanlarını artırmaları, bir araya gelmeleri, zalimleri tanımaları ve saflarının net olarak belirlenmesi için fırsat olmuştu.

Siverek’te 28 Şubat sürecinin en çok hissedildiği yerler ise camilerdi. Camilerde peygamber efendimizin, “İçinizde en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğreteninizdir” hadisine binaen çocuklara Kur’an dersi veren gençleri zor günler bekliyordu. Batı Çalışma Grubunun istihbarat çalışmaları sonucu camide ders veren gençler ve Kur’an dersi alan çocukların hepsi fişlenmişti. Fişleme çalışmalarında, Siverek Müftülüğü ile koordineli olarak çalışan Batı Çalışma Grubu elemanları, Siverek tarihine kara bir leke olarak geçecek baskın için tüm hazırlıklarını tamamlamıştı.

Tarihler 27 Nisan 1999’u gösteriyordu. Şanlıurfa’dan gelen Terörle Mücadele Ekipleri, gece geç saatlerde düzenleyecekleri baskın için gerekli tüm izinleri almışlardı. Yüzleri maskeli, ellerinde uzun namlulu silahlar ve her biri zebellah gibi olan çelik yelekli terörle mücadele ekipleri, evlerin damlarına tırmanmak için merdiven ve kapıları kırmak içinde koçbaşları ile baskına hazırdılar.

Semih o akşam çok huzursuzdu, yatsı namazından sonra eve gelerek erkenden uyumuştu. Son zamanlarda sürekli takip edilmesi ve bazı ailelerin baskılara dayanamayarak çocuklarını camiye göndermemeleri onu çok üzüyordu. Bir yandan da babasının camiye gitmemesi için yaptığı baskılar çekilmez bir hal almıştı.

Babası hemen hemen her gün:

-Oğlum camiye bir daha gitme, hepinizi fişlemişler, hepinizi götürecekler, bizim kimsemiz yok, eğer seni götürseler hapse atsalar, hepimiz perişan oluruz. Sana avukat tutacak paramızda yok. Kendine acımıyorsan bari bana, annene, kardeşlerine acı…

Semih babasının endişelerini çok iyi anlıyordu. Ama sonuçta Allah’ın sünnetinde bir değişiklik yoktu. İslam davası erleri çeşitli şekillerde imtihan olacaktı.

Semih babasına teselli vererek:

-Babacım, benim camiye gitmem, orada çocuklara ders vermem suç mu? Ben asla kötü bir şey yapmıyorum. Ne yapıyorsam Allah rızası için yapıyorum. Eğer tek suçum camiye gitmekse…

Babası, Semih’in ahlakını, kendisine olan saygısını ve söylediklerinde haklı olduğunu bilmesine rağmen, çocuğunun başına bir şey gelmesinden korktuğu için, aynı endişelerini sürekli tekrarlıyordu.

Saatler saat 02.30’u gösteriyordu. Semih’in evinin etrafını saran polisler, bir yandan da merdivenlerle evin damına tırmanmışlardı. Damdan evin bahçesine inen polisler, herhangi bir uyarı yapmadan kirli ayakkabılarıyla direk evin içine dalmışlardı.

Semih neye uğradığını şaşırmıştı. Semih’in kafasına silah dayayan polisler bir yandan da galiz küfürler savuruyorlardı. Polisler, giysilerini bile giymelerine izin vermeden Semih, babası kardeşi ve annesini evin bahçesine çıkarmışlardı.

İçeri giren polisler evi darmadağın ederek didik, didik arıyorlardı. Ortalığa saçtıkları eşyaları kirli postalları ile eziyorlardı. Evdeki İslami kitaplara, Kur’anı kerimlere, takkelere, örgütsel doküman diye el konulmuştu.

Semih’in babasının itirazları polislerin ağza alınmayacak pis küfürleri ile bastırılmıştı.

Polisler, yaklaşık 30 dakika süren aramaların ardından, Semih’in gözlerini bağlayarak ekip arabasına almışlardı.

Semih en başta Siverek Devlet Hastanesine götürülerek sağlık kontrolünden geçirilerek, Siverek İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirilmişti. Semih’in burada gözleri açılmıştı.

Semih İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirildiğinde kendisi ile birlikte yaklaşık 30 kişinin gözaltına alındığı görmüştü. Gözaltına alınanların çoğunu tanıyordu. Yalnız tanımadığı hatta namaz ile cami ile alakası olamayan bazı kişilerinde gözaltına alındığını görmüştü. TEM polisleri gözaltına aldıkları Müslümanların yeniden gözlerini bağlayarak minibüslere bindirdiler. Bir yandan da minibüse bindirdikleri kişilere hakaretler savuruyorlardı.

Gözaltına alınan Müslümanlar Karaköprü’deki, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürüldüler. Burada 30 kişi tek tek hücrelere alındılar.

Gözaltına alınan Müslümanlar 3 gün boyunca çeşitli işkencelerden geçirildiler. Sorgu odasına aldıkları Müslümanları çırıl çıplak soyarak, ayakaltlarına sopa ile vurarak, tazyikli su sıkarak, soğuk üfüren buzdolabının önünde bekleterek, elektrik vererek, Filistin askısında sallandırarak, hayâlarını sıkarak vb. işkencelerle, önlerine koymuş oldukları çeşitli suçlamaları kabul ettirmek istiyorlardı.

Semih, geçmişte Hz. Bilal’in , Hz. Yasir’in ve Habbab Bin Eret’in uğradığı işkencelerin benzerine maruz kalıyordu.

Aslanların saldırıp, parçaladığı ceylan gibi, Semih’te Allah korkusu olmayan zalimlerin eline düşmüştü. Semih’in konuşmaması adeta sorgucuları canavara çevirmişti. Semih ise kendisine yapılan işkencelere tekbir getirerek karşılık veriyordu.

Semih ve arkadaşları 3 günlük işkencelerin ardından, önce hastaneye götürüldüler. Doktorlar işkence izlerini görmelerine rağmen Hipokrat yeminlerini unutarak, polislerin baskısı ile tüm Müslümanlara sağlam raporu vermişlerdi.

Siverek Adliyesine getirilen 6 kişi yaşları küçük olduğundan savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, 24 kişi ise tutuklanma talebiyle Siverek Asliye Ceza Hukuk mahkemesine çıkarıldılar. Burada 24 kişiden 5’i tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 19 kişi serbest bırakılmıştı.

Allah’tan korkmayan 28 Şubat sürecinin medya ayağı olan bir gazete o gün cami öğrencilerine yapılan baskını şu şekilde vermişti.

“Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde yasadışı Hizbullah örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 24 militan yakalandı. Terörle mücadele ekipleri tarafından yerleri belirlenen 17 hücre evine önceki gece geç saatlerde operas-yon düzenlendi. Tek tek basılan hücre evlerde Hizbullah'a üye oldukları iddiasıyla 24 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda, örgüte ait bol miktarda doküman, propaganda kasetleri ile iki ruhsatlı silah ele geçirildi”

Cami öğrencilerini militan,

Cami öğrencilerinin aileleri ile birlikte kaldıkları sıcak yuvalarını hücre evi,

Ele geçirilen İslami kitapları ise örgütsel doküman olarak sunmuşlardı.

Devam edecek


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık