Siverek Haber

Siverek Haber

Muhammed Nur

28 ŞUBAT SÜRECİ VE SİVEREK 2


Muhammed Nur
5 Kasım 2015 Perşembe 15:45

Semih, Hasan’ın getirdiği haberden sonra derin bir nefes almıştı. Son birkaç gündür camiler üzerinde kara bulutlar dolaşıyordu. Karanlık odaklar Müslümanları sindirmek amacıyla düğmeye basmıştı. Camiye gidenler tek tek fişleniyor, takibe alınıyordu. Akşam ile Yatsı namazı arasında camiye giden çocukların önüne çıkılarak korkutuluyordu. Çocukların aileleri ise çevrede yayılan dedikodulardan dolayı büyük tedirginlik yaşıyorlardı. Derin güçlerin âmâcıda zaten bu değil miydi? Toplumda korku psikolojisi oluşturarak ailelerin çocuklarını camiye göndermesini engellenmekti.

Semih, Adnan ile birlikte cami hücresinde çocuklara Kur’anı Kerim dersi vermeye devam ediyordu. Ayrıca Hakan, Cevat ve Yasin’de onlara yardımcı oluyordu. Camide ders veren her hocanın bir grubu ve öğrencileri olurdu. Ders alan öğrenciler Elif-Ba’daki öğrencilere derslerinde yardımcı olurdu. Yatsı ezanına 15 dakika kala da Adnan veya Semih tarafından peygamber efendimizin hayatından tablolar anlatılırdı. Siyer dersinin yanında bazı günlerde peygamberler hayatı ve fıkıh dersleri yapılırdı. Yatsı ezanı okunmasıyla birlikte cami öğrencilerinin çoğu yatsı namazını kılmak üzere camiye geçirdi.

Yatsı ezanına 30 dakika kala cami hücresi tamamen dolmuştu. Artık cami hücresinde iğne atsan yere düşmez hale gelmişti. Semih az önce yaşadığı durumu Adnan ile paylaşmıştı. Adnan, Semih’e Allah yolunda çeşitli badireler yaşamanın sünnetullah gereği olduğunu, nice dava erlerinin benzer sıkıntılar yaşadığını anlattı. Semih’in yaşadıklarını Adnan’a anlatması Semih’in endişesinden dolayı değildi, cemaat fertleri başlarından geçen en küçük bir meseleyi bile cemaat ile paylaşırlardı. Adnan, Semih ile görüşmesinin ardından saatine baktı. Yatsı ezanına 15 dakika vardı. Adnan dolaptan çıkardığı Ramazan El Buti’nin Fıkhü’s Siyre kitabını açarak, kısa bir siyer dersi yaptı.

Adnan ömrünü İslami davaya adamış takvalı bir Müslüman’dı. Bu uğurda gerek akraba çevresinden gerekse de ailesinden çeşitli baskılar görmüştü. İlçenin işlek bir caddesinde esnaflık yapıyordu. Akşam ezanı ile birlikte dükkânını kapatır küçük kardeşleri ile birlikte caminin yolunu tutardı. Adnan yaşantısı ile çocuklara örnek olan bir Müslüman’dı. Evi camiye çok uzak olmasına rağmen yaz-kış demeden camiye gider, İslam davasında büyük fedakârlıklar gösterirdi. Adnan, çocuklara Kur’an dersi verdikten sonra kardeşleri ile birlikte eve dönerdi. Her gün yatsı namazından sonra eve gelen Adnan akşam yemeğini geç saatlerde yemeyi alışkanlık haline getirmişti. Adnan’ın çalışmaları cami çalışmasıyla da sınırlı değildi. Adnan’ın evi haftanın belirli gecelerinde İslami sohbetlerin yapıldığı bir medreseye dönüşmüştü.

Adnan peygamber efendimizin hayatını anlatan kısa sohbetinden sonra Fatiha vererek sohbeti bitirdi. Yatsı ezanının okunmasının ardından hücre kapısı kapatılarak yatsı namazı kılınmak üzere camiye geçildi. Hücre ile cami arasında yaklaşık 20 metre mesafe vardı. Hücre ile caminin ortasında üstü kapalı bir şadırvan vardı. Cami kapısında bekleyen Erol camiye girenlere esans sürüyordu. Ayrıca namazdan sonrada cami cemaatinin ayakkabılarının düzeltilmesi görevi de Haluk’a verilmişti.

Camiye girer girmez Adnan ile Semih küçük çocukları cemaatin arasına dağıtarak yan yana namaz kılmalarını önledi. Yatsı namazının ilk dört sünnetinin kılınmasının ardından müezzinlik yapan Hasan kamet getirmeye başladı. Kılınan namazın ardından çocuklar üçerli, dörtlerli şekilde camiden çıkmaya başladılar.

Camiye gelen çocukların çoğu Şirinkuyu Mahallesi’nde oturuyordu. Şirinkuyu Mahallesi köyden gelen vatandaşların yerleşmiş olduğu kenar mahalleydi. Mahallede sık sık elektrik kesintileri yaşanır, yollar çamur deryasına dönerdi. Genelde evler toprak evlerden oluşurdu. Bazı mahalle sakinleri Şirinkuyu Mahallesi’ni İsrail zulmü altında inleyen Filistin’e benzetirlerdi. Elektrik arızaları için elektrik arızayı aradıkları zaman, Filistin’e ne zaman elektrik verilecek? diye kesintilerden sitem ederlerdi. Mahallede çoğunluğu mevsimlik işçiler oluşturuyordu. Mevsimlik işçiler 6-7 ay boyunca Adana, Nevşehir, İzmir, Manisa, Karadeniz bölgesinde tarım işlerinde çalışırlardı. Orada kazandıkları para ile ömürlerini sürdürürlerdi.

Camiye gelen öğrencilerin büyük çoğunluğu mevsimlik işçilerin çocuklarıydı. Okulların kapanmasına kısa bir süre kala aileleri ile birlikte gurbet ellere giderlerdi. Camiye alışan çocuklar için bu zorlu bir süreçti. Kur’anı Kerime geçen çoğu öğrenci, gurbet ellerde Kur’an okuma imkânı bulamadıklarından dolayı Kur’anı kerim okumaları zayıflıyor, bazı vakitler namazlarını aksatıyorlardı. Cami öğrencilerinin bu durumu iyi bilen Semih, çocuklara sık sık bu yönde nasihatlerde bulunur, vazifelerinin her şartta Allah’a hakkıyla kulluk etmek olduğunu hatırlatırdı.

Semih ve Adnan cami çıkışından sonra bir süre yürüdükten sonra vedalaşarak ayrıldılar. Semih bu akşam başka camide ders veren arkadaşı Talha ile görüşecekti. Semih, İslami camia ile tanışmasına vesile olduğundan dolayı Talha’ya çok severdi. Talha bu yıl Eğitim Fakültesini kazanarak Diyarbakır’a yerleşmişti. Diyarbakır’da da İslami çalışmalarına ara vermeden devam ediyordu.

Siverek’te İslami dava erlerinin görüşüp sohbet edeceği fazla bir mekân yoktu. Esmerçayır Mahallesi’nde bulunan Cem’in evinde bir araya geldiler. Cem’de Talha ile aynı camide Kur’an dersi veriyordu. Talha’nın Diyarbakır’a gitmesinden sonra caminin tüm sorumluluğu Cem’e geçmişti.

Semih ile Talha yaklaşık 1 aydır birbirlerini görmemişlerdi. Uzun uzadıya hal hatır sorduktan sonra Cem bu hafta yaşadıkları bir olayı Talha ve Semih ile paylaştı.

Cami öğrencilerinden Kerem’in yaşadığı ailevi sorunlardan dolayı camiye gelmediğini söyleyen Cem, derin bir nefes çekerek:

-Bu akşamüstü gidip Kerem ile görüştüm. Kerem ailesinin kendisini camiye göndermediğinden dert yanıyordu. Ailesi neden camiye göndermiyormuş dedi Semih:

Cem gülümseyerek:

- Ailesi, Kerem’in camide Kur’anı tersten öğrendiğini, bu sebeple camiye göndermediklerini söylemiş, dedi. Kur’anı tersten öğrenmekte nasıl oluyor diyerek söze girdi, Talha.

Cem, Talha ve Semih’e kafasını hafif kaldırarak baktı uzun bir nefes aldıktan sonra:

- Kerem’in ailesi Siverek’te tanınan bir Şeyh’e bağlı. Ailesi bir gece Kerem’i almış Şeyh’in evine götürmüş. Şeyh efendiye çocuklarının camiye gittiğini, camiye gitmesiyle birlikte değiştiğini söylemiş. Şeyh’te Kerem’i yanına çağırarak odadan herkesin çıkmasını isteyerek kendisine dualar okuyup üflemiş.

Peki, sonra ne olmuş dedi heyecanla Semih

Cem tebessüm ederek:

- Şeyh Kerem ile görüşmesinin ardından Kerem’in babası ile görüşerek çocuklarını cin çarptığını, Kerem’i asla camiye göndermemeleri gerektiğini söylemiş. Bu olaydan sonra ailesi Kerem’i camiye bırakmama kararı almış. Akşam namazından sonra abisi ve babası sokak kapısını kilitleyerek Kerem’in camiye gitmesine engel oluyorlar. Kerem babasına, Baba, ben dinimi öğrenmek istiyorum. Orada Allah’ın kitabını ve peygamber efendimizin hayatını öğreniyorum. İsterseniz beraber camiye gidelim sizde görün, demiş.

Babası da Kerem’in yüzüne bir tokat patlatarak:

- Siz orda Kur’anı tersten öğreniyorsunuz. Bir daha camiye gidersen seni arkadaşlarının yanında döverim diye tehdit etmiş.

Üç arkadaş Kerem için ne yapacaklarını düşündükten sonra Kerem’in babası ile görüşme kararı aldılar.

Devam Edecek..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık