Siverek Haber

Siverek Haber

83 YILLIK HASRET YİNE BİTMEDİ


27 Aralık 2010 Pazartesi 00:00

                                           

Geçen Hafta Milliyet Gazetesinde Cizre ve Yüksekova’nın güvenlik gerekçesiyle il olma haberi biz Sivereklileri haklı olarak harekete geçirdi. Daha önce bu köşemde 16 Kasım 2008 tarihinde ‘’Ne Yapabiliriz’’ ve 3 Haziran 2009 da ‘’83 Yıllık Hasreti Bitirmek Hangi Başbakana Nasip Olacak’’ diye iki yazı yazmıştım umarım bu yazım son olur ve ‘’il olma’’ hakkımıza kavuşuruz.

1926 da elimizden alınan il hakkının geri verilmesi için şu ana kadar yapılan çalışmalar sonuç vermedi. Geçen hafta değerli bir dostum yanıma geldi. Doğal olarak il konusunu konuştuk. Dostum bana dedi ki Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneğinin organizasyonuyla 10 otobüs Çankaya’ya gittik. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Dernek yöneticilerinden birkaçını içeri aldı. Sorununuz nedir diye sormuş?  Bizimkiler de demişler ki ‘’Sayın Cumhurbaşkanım bize söz verdiniz il yapacağım dediniz ama yapmadınız biz bunun için geldik buraya.  Cumhurbaşkanı Demirel de diyor ki doğrudur söz verdik sözümüzde duracağız siz gidin biz sizi il yapacağız’’ deyip bizimkileri gönderiyor ve bizler de hala bekliyoruz il olmayı.

Bu cihetten olaya baktığımızda 2002 döneminden önceki siyasetçilerin vermiş oldukları sözlerde durmadıklarını,  halk olarak onları yalancılıkla suçladığımızda da kimsenin bize bu sözümüzden dolayı eleştirmeyeceğini ve etik bulmadık gibi bir tenkitle karşılaşacağımızı zannetmiyorum.

2002 ve öncesi siyasetçilerine güvenmeyeceğiz dedik. Peki, günümüz siyasetçileri acaba Siverek için ne yaptılar?

Günümüz siyasetçilerinden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Belediye Başkanımızı ziyaretinde ‘’il sözü’’ verdi. Bakalım iktidar olduğunda verdiği sözü tutacak mı? Aslında ben Sayın Başbakanımızın il sözü vermesini ve İlçemizi ziyaret etmesini beklerdim. Sivereklilerin AKP ye verdiği desteğin karşılığı verilmelidir.
Siverekliler olarak bunların yapılmasını talep ediyorz;

Bugün ilçe başkanımızın il genel meclis üyelerimizle beraber parti ayırımı gözetmeksizin bir basın toplantısıyla bu haksızlığın giderilmesini ve bu yapılacak illere Siverek’in de eklenilmesini,
Aynı şekilde Mecliste bulunan Sayın İzol ve Sayın Gülpınar’ın Mecliste ortak bir basın toplantısı düzenlemesini
Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Siverek derneklerinin aynı şekilde basın toplantısı yapmalarını,
Ve en son olarak  31.12. 2010 da yapılacak olan dev mitinge başta Milletvekillerimizin ,Belediye Başkanımızın,Siyasi Parti Temsilcilerimizin, Dışarıdaki Derneklerimizin en azından Başkan ve Yönetim Kurullarının bu  mitinge katılmalarını sağlamalıyız.

Bu dava Koçali Aymaz Ve Dernek yöneticilerinin davası değildir. Bu dava yediden yetmişe bütün Sivereklilerin davasıdır. Herkesin buna sahip çıkması lazım. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde bu davaya sahip çıkan üniversite ve lise gençliğinin çabasını takdirle karşılıyorum. Mitinge tam destek veren Belediye Başkanımız Sayın Ali Murat Bucak’a aynı şekilde yine Avrupa dan desteklerini esirgemeyen Sayın Cuma Özavcı’ya, yazılarıyla haberleriyle ‘’Siverek ın İl olma Mücadelesini’’ sitelerine taşıyan siverekgençlik ve sivereksehri  sitelerine, sesimiz kulağımız olan yerel gazetelerimize,yazılarıyla bizleri destekleyen gazetecimiz Şükrü Dolaş beyefendiye ve hiç şüphesiz gerçek bir ‘’Siverek Sevdalısı ‘’ olan Koçali Aymaz ve Dernek Yöneticilerine Siverek için verdikleri mücadeleden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık