Siverek Haber

Siverek Haber

83 YILLIK HASRETİ BİTİRMEK HANGİ BAŞBAKANA NASİP OLACAK


3 Haziran 2009 Çarşamba 00:00
Geçen günlerde AK Parti ve MHP milletvekilleri 4 yeni il kurulması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiler. Kanun teklifleri ile Diyarbakır'ın Ergani, Mersin'in Silifke ve Anamur, Konya'nın da Akşehir ilçesinin il yapılması istenirken 1926 yılında il olduğu halde ilçe yapılan ve bugün yaklaşık olarak 39 ilden daha büyük olan Siverekimizin il olması için mebuslarımızdan kimse çaba sarf etmedi.


Sadece 29 Mart Yerel Seçimlerde Demokrat Parti'den belediye başkanı seçilen Ali Murat Bucak, ''Siverekliler yıllardır il olma umuduyla yaşıyor. Sayın Başbakanımız Siverek'in il olması için en ufak bir çaba gösterirse partimden istifa edip, AK Parti saflarına katılacağım'' diyerek Siverek için büyük fedakârlık yaparak ve halkın nezdinde yer edinmiş olan feodal sistem izin vermiyor imajını da yıkarak bu konudaki kararlılığını göstermiştir.


1926 yılında Teşkilat-ı Mülkiye Kanunu ile Siverek'in elinden alınan il hakkının iadesi için 1990 yılında kurulan Siverek'ı Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneğinin uzun süreden beri yapılan çalışmaları da şu ana kadar sonuç vermemiştir. Bu haklı davada sonuna kadar mücadele eden Dernek Üyeleri en son 29.05.2009 tarihinde Hükümetin dikkatini çekmek için 1 günlük açlık grevine gittiler ve burada yaptıkları basın açıklamasında''


Bu gün tarihi Siverek kalesinde elimizden alınan İl hakkının iadesi için demokratik bir hakkımızı kullanmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği gibi 1926 yılına kadar Siverek il iken 26.06.1926 tarih ve 404 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile ilçe yapılarak Şanlıurfa'ya bağlanmıştır.


Siverek 4.314 KM2 yüz ölçümüne, 7 bucağa, 142 köye, 369 mezraya, 21 mahalleye, 108.094 kent, 93.674 köy olmak üzere 201.768 toplam nüfusa sahiptir.


Siverek'in kale mahallesi 488 ilçeden daha büyüktür. Ayrıca Siverek Lisesi'nin öğrenci sayısı 30 ilçenin nüfusundan daha büyüktür.


1959–2000 yılları arasında 2 Cumhurbaşkanı, 4 Başbakan, 3 Başbakan Yardımcısı, 7 Bakan tarafından verilen kesin sözlere rağmen, 1887–2000 yılları arasında 2 ilçe iç, 2 ilçe dış güvenlik, 1 ilçe deprem, 9 ilçe de ara seçimlerde ilçe yapılmış, Sivereklilere verilen il sözü unutulmuştur.''


Burada il sözü verenlerin cumhurbaşkanı, başbakan ve başbakan yardımcıları olduğunu görüyoruz. Demek ki Siverek'in il olması için mutlaka siyasi bir desteğe ihtiyaç vardır.Daha öncede ki yazımda da belirttiğim gibi mevcut milletvekillerimizin devreye girmesi gerekiyor.Gerekirse kendi aralarındaki çekişmeyi bırakıp ortak menfaatimiz olan ‘'il olma'' etrafında birleşmelidirler.


İnanıyorum ki artık Sivereklilerin sabrı kalmamıştır yıllarca verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve hep ileri bir tarihe ertelenmesi Siverekımızın il olması için kanun teklifi vererek TBMM Başkanvekili olan Sayn E.Cenap Gülpınar ile Milletvekilimiz Sayın Zülfikar İzol Başbakanımızdan randevu talep edip Sivereklilerin bu haklı taleplerini dile getirmeleri elzemdir.

Sayın başbakanımız da; arzuladığımız toplumda takdir gören karizmatik , güvenilir gerçek anlamda lider biridir.İl sözü verdiğinde inanıyoruz ki verdiği sözde duracaktır.Ve 83 yıldır Sivereklilerin il olma hasreti Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan' a nasip olacaktır inşallah.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık