Siverek Haber

Siverek Haber

Abdulkadir Siyahhan'dan Mektup


30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
İKTİSATÇI HEMŞERİMİZ ABDULKADİR SİYAHAN’IN SİVEREK
HAKKINDAKİ ÇALIŞMALARI
 
Büyüğümüz, ağabeyimiz, kentimizin yetiştirdiği girişimci, aydınlarından birisi olan ve 1950 – 1955 yıllarında Siverek’in gelişip kalkınması için önemli mücadeleler veren günümüzde 84  yaşına rağmen hatıralarını yazarak bizlere o yıllardaki şartları ve sıkıntıları aktararak o koşullarda yapılan mücadelelerdeki zorlu anlatarak aydınlanmamıza  katkıda bulunan İktisatçı ABDULKADİR SİYAHHAN aşağıdaki mektubu da gönderip dilek ve temennilerini basın yoluyla hemşerileriyle paylaşılmasını istemiştir.
Ayrıca çalışmalarımızı yakından takip eden değerli büyüğümüz yazdığı hatıralarını çocuklarının dışında yalnız bize göndermiş ve 1950’li yıllarla ilgili tarihi bilgileri ve Siverek için yaptığı önemli çalışmalar hakkında bilgilenmemizi istemiştir.
Sayın büyüğümüze çok teşekkür ediyoruz.
Aslında hatıralarının tamamını yayınlamak isterdik ancak 102 sayfalık geniş hacimli olması ve dijital olmaması nedeniyle hatıralarında ki Siverek ile ilgili çalışmalarından kısa bilgiler vermekle yetineceğiz.
Babasının vefatından sonra sıkıntılı eğitim dönemi başlıyor. Liseyi ve İktisat Fakültesini çok büyük zorluklara okuyup mezun olduktan sonra Siverek’e gelen Abdulkadir SİYAHHAN Sporu teşvik ederek gençleri bir araya getirip kardeşlik duygusunu hayata geçirerek kavgaların ve kan davalarını önlenebileceğiniz düşünüyor.
Siverek’te İş bankası, Ticaret Odası, şirket ve gazete olmadığından kurulması için çalışmalar başlatıyor.
Aşağıdaki mektubunda belirttiği gibi 20 yıl vadeli kredi sağlanması çalışmalarını başlatarak kredi temin edilince Atatürk heykelinin yanındaki bahçeli evlerin yapılması için gayret sarf etmiştir.
Siverek’in Sesi Gazetesinde yazdığı yazılarla esnafı kurduğu Komandit şirkete ortak yaptı ve kurduğu şirket Siverek’te önemli ticari faaliyetlerde bulundu.
Siverek’te İş Bankasının kurulması için İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir AVUNDUK fakülteden arkadaşı olduğundan Siverek’te İş Bankasının kurulmasını istemiş ancak  Ticaret Odanız olmadığı için bankanın açılması mümkün olmadığı söylenince Siverek’te Ticaret Odasının kurulması için maliyede kayıtlı 125 esnaf ve tüccarın imzası gerektiğinde belgeleri hazırlayıp Ticaret Bakanlığına müracaat ederek Siverek Ticaret Odasının kurulmasını  gerçekleştirdikten sonra İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir AVUNDUK’a telgrafla durum bildirilerek İş Bankası Siverek’te kuruluyor.
Bursa Valisi olan Refik KORALTAN Demokrat Partiden Meclis Başkanı yollarımızın asfaltlanmasını istedi ve birkaç ay içerisinde yollarımız asfaltlanmış.
Sayın büyüğümüz Abdulkadir SİYAHHAN’ın hatıraları 102 sayfa olup  Siverek ile ilgili çalışmalarını özet olarak yazmaya gayret ettik.
            06/12/2008 tarihinde telefon görüşmemizde bize bir mektup gönderdiğini, aldığımızda  mektubun hemşerilerimizle paylaşmamızı istedi. 08/12/2008 tarihinde mektup elimize geçti ve aynen yayınlıyoruz.
            Sayın büyüğümüz Abdulkadir SİYAHAN 10 Mart 2009 tarihinde kadar çocuklarını  ziyaret etmek üzere Amerika’ya gitmiştir.
            Değerli ağabeyimize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
 
PEK MUHTEREM KOÇALİ AYMAZ KARDEŞİME
 
Gönderme lütfünde bulunduğunuz Siverek Belediyesi çalışmaları - 2 CD ile İrfan ve Fırat Gazetelerinden istifade ettim. Teşekkür ederim.
Siverek’imizin ve hemşerilerimizin: Sağlık-huzur- selamete çağdaş ve de Türkiye’mizin sayılı örnek bir vilayeti olmaya layıktır. Hem de hakkıdır.
Dernek olarak: Bu mevzuda yaptığınız çalışma ve gayretlerinizi candan kutluyorum. Belediye Reisinin de çalışma ve hamlelerine de sevindim.
Derneğinizle birlikte: Belediye Reisi ve ekibi ile – bilhassa resmi makamlarla, basınla – partilerle – Ticaret Odası ve esnaf teşşekülleri ile  - hatta aşiret yöneticileri ile her branştan meslek sahibi hemşerilerle çok candan samimi, sempatik bir diyalogla hep birlikte birleşerek SİVEREK’İ kalkındırmaya hepimize düşen en büyük görev olmalıdır.
Sesimizi de – gücümüzü de, devletin en üst makamlarına iletilmelidir.
1950 ila 1955 yıllarında Siverek’in Sesi Gazetesi ile merdivenli şose yazılarımla, devrin meclis başkanı Sayın Refik KORALTAN’ ve yine süvari Alayının doğusu ile batısındaki 15 dönüm arsada modern evlerin yapılması ve Emlak Kredi bankasından 20 yıl ve senede yüzde 3 faizli kredinin temini için de Başbakan Sayın Adnan MENDERES’İ ziyaretim sonucu temin edilmiştir. Hatıralarımda yazılıdır.
Yine ilave edeyim. Gaziantep’te 1955 – 1960 yıllarında yetkili görevlerimde, bilhassa Gaziantep iptidai – düzensiz bir şehir iken o yıllarda çıkan Milli Koruma Kanunun ağır cezai hükümlerinden güç alarak (İktisat Fakültesinde ki belediyecilik branşındaki bilgimle ve  tayinimdeki şarta bağlayarak görev aldığım: İktisat ve Milli Koruma Müdürlüğü görevimle ve üstün yetkilerle (vali -  Belediye reisi – her iki parti başkanlarının da anlaşmalı desteği ile) planlı uygulamalarla Gaziantep kısa bir sürede çarşı – pazarı modernleşti.
Yine, (elektrik – sular – otobüs) İşletmeler Genel Müdürlüğümde yine anlaşmalı görevle: Şehrin tüm yer altı çürüyen elektrik şebekesi ve su borularının tamamını değiştirerek ve de Almanya’dan otobüsler ithal ederek ulaşımda halledildi.
Bütün bu çalışmalarımda: Bilhassa Gazianteplilere, HEMŞEİRLİK – RUHU ve ŞUURU da yerleştirildi.
Hatıralarımın bilhassa Gaziantep’le ilgili 49 – 50, 51. sayfaların kısaca yazılıdır.
Belediye Reisimiz Sayı A. Murat BUCAK arzu ederse hatıralarımı okutmanızı tavsiye ederim. Çünkü: HİZMETİN _ MUVAFAKİYETİN sırrı, yalnız basına değil , hep birlikte, ilgili ekiple – bilgi ile – destekle – hemşerilik ruhu ve şuuru ancak başarıya ulaşılır.
Yazacaklarım bunlar..
Bu vesile ile de şans ve huzurun sizlere de nasip olmasını – yine tüm hemşerilerime de huzur ve güven içinde yaşamalarını ve sizin de kurban bayramınızı kurlar, saadetler dilerim.
 
 
 
Koçali AYMAZ
Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı
www.siverekili.org
Siverekili22@mynet.com
siverekili@hotmail.com
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık