Siverek Haber

Siverek Haber

AHLAKSIZ FİGÜRANLAR!


5 Mart 2010 Cuma 00:00
AHLAKSIZ FİGÜRANLAR!       Ahlaksız figüran derken,beyazperde de tali rollerde oynayan, bazen kötü kalpli bir adam,bazen kirli işlerle uğraşan katil bir patron veya aşağılanan,itilen,hırpalanan,dayak yiyen rollerde gördüğümüz setlerin en cefakar Yeşilçam sinema emekçilerini tabi ki kastetmiyorum.Her ne kadar bu avantür rollerde görev yapıyorlarsa da gerçek hayatta saygı duyulacak insanlardır adı bilinmeyen ve yitirilip giden Yeşilçam figüran emekçileri.
      Benim kastettiğim;gerçek hayatta pis ve kirli işler çeviren,ahlak ve fazilet yoksunu,fitne-fesat takımının topluma verdikleri manevi tahribatın yanı sıra, kendilerine biçilen rolleri yerine getirirken yaptıkları şaklabanlıklarla ne kadar bencil,cahil ve alçakça hareket ettiklerinin bilindiği halde meşum bir şekilde adam müsveddesi gibi ortalarda dolaşan ahlaksız figüranlardır!
      Makamı,mevkisi ne olursa olsun,en yüksek makamından en düşüğüne kadar toplumun her kesiminde kendilerine rol biçilen figüranlar var elbette.Rol verebileceğiniz ikiyüzlü,sahtekar,egosu şişirilmiş figüranları her zaman bulabilirsiniz!!Çünkü;hiçbir dönemde insan şahsiyeti ve onuru bu kadar sorgulanmamış ve itibarsızlaştırılmamıştır.
      Tarihe bir bakın; her türlü pis ve kirli işler,terör,kan dökme,hırsızlık,çetecilik,cinayet,kaos ve dedikodular hep bu tip figüranlar eliyle yürütülür ve politize edilir.Esas hedeflerine bu şekilde ulaşılmaya çalışılır.Çünkü bu tip figüranların sesleri savaş davulu gibi çok çıkar,ama içleri boştur.Tabi,boş olduğu içinde kullanılmaya müsait olarak programlanmaktadırlar bu zevatlar.Kalabalık yaratmak için kullanılan ve başkalarının sırtından geçinen bu tür çekirgeler,geçici hevesler ve ufacık menfaatleri uğruna kendilerini hayasızca pazarlamaktan çekinmemektedirler.Ve yaptıklarının kimse tarafından bilinmediğini düşünmektedirler.Ziya Paşa’nın dediği gibi “ Sen herkesi kör,alemi sersemi sanırsın?”
      Halbuki insan dünyaya tertemiz gelir;saf,günahsız ve duru…Kişi,aile,ana ve baba tarafından iyi terbiye edilir,güzel huyla yetiştirilirse ahlaklı olarak yetişir.Doğuştan gelen özellikleriyle ve sosyal yaşamın içinde bulunduğu çevrenin etkisiyle de şekil alır.İyi veya kötü alınan bu şekille toplum içerisinde ya onurlu ve haysiyetli bir kişilik sergiler,yada zelil bir hayat içerisinde onurunu ayaklar altına aldırarak daima sorgulanan,ezik ve korkak bir kişilikle kokuşmuş bir hayat sürer.
      Kar dağına göre yağar değil mi? Zirvelere çok,alçaklara az kar düşer.Siz zirve olmaya çalışacaksınız,o zaman başınızdan kar eksik olmaz.Varsın eksik olmasın örselenmiş yüreklerinize rağmen...Yeter ki;başını kuma saklayanlardan olmayın!
      Egonuzla değil,yüreğinizle hareket edin.Edin ki;başınız dik,alnınız açık olsun.Edin ki;saygınlığınız artsın,toplum da sizi adam yerine koysun.Ve en büyük mirası,yani onurlu yaşamayı çocuklarınıza armağan edin.Hiç olmazsa geride bıraktığınız aileniz ve çocuklarınız sizinle gurur duysun…Alçak sandalyede oturmakla alçalınmaz,ama alçak yaşamak ebediyen alçaltır insanı!
      İnsan ahlaksızlık eyleminde özgür olmamalıdır.Gerçi ahlak yaratılış itibarı ile insanın ruhundaki huy demektir.Ya insanlar iyi huyla yaratılmıştır,veya yaratılış itibarı ile çirkin huyla…Can çıkar huy çıkmaz derler ama,yinede kendinizi insan denen yüce bir varlık olarak görmenizi ve sosyal hayatta toplum içerisindeki davranışlarınıza dikkat ederek erdemli yaşamayı kendinize ilke edinmenizi tavsiye ediyorum.Figüranlık yaparak değil!
      Kendinizi başkalarına kanıtlamak için şaklabanlık yapmanıza gerek yok.Sürekli olmayan hayali başarılarınızı kanıtlamaya da gerek yok.Sadece dürüst ve özgür olarak yaşamaya çalışmanız sizi toplumda saygın hale getirir.Aksi taktirde kendine güveni olmayan kişilerin kendilerini kanıtlamaya çalışırken ne kadar gülünç duruma düştüğü herkesin malumudur.
      Farabi “Ancak özgür bireyler ve toplumlar ahlaklı olabilir” diyor. Özgür olmayan bir toplumda olsanız dahi,özgürlüğünüzün satın alınmasına müsaade etmeyin.Özgür ve birey olarak yaşamaya cesaret edin…Ve göreceksiniz ki; hiçbir şey özgür yaşamanın vermiş olduğu hazı vermeyecektir size… 

                                                Hasan BAYDİLLİ  


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık